اسرائیل بسته تشویقی آمریکا برای تعلیق شهرک سازی را بررسی می کند

شهرک های یهودی نشین
Image caption دولت اسرائیل بر سر ادامه تعلیق شهرک های یهودی نشین دچار دودستگی شده است

نخست وزیر اسرائیل جزئیات بسته پیشنهادی آمریکا و امتیازاتی که در صورت توقف شهرک سازی در بخشهایی از کرانه باختری دریافت می کند را در اختیار اعضای کابینه خود قرار داده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده واشنگتن متعهد شده با قطعنامه های انتقادی سازمان ملل متحد از اسرائیل مخالفت بیشتری کند و پیشنهاد داده به این کشور تضمین های دفاعی و امنیتی بدهد.

در مقابل، اسرائیل شهرک سازی در کرانه باختری را به مدت ۹۰ روز متوقف می کند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است نشانه های مثبتی از واکنش اسرائیل به این طرح به چشم می خورد.

اما تشکیلات خودگردان فلسطینی واکنشی منفی به این پیشنهاد نشان داده است، زیرا شامل توقف گسترش شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی نمی شود.

گفتگوهای فلسطینی ها و اسرائیل در سپتامبر گذشته و پس از ۲۰ ماه توقف از سرگرفته شد، اما مقام های فلسطینی بدلیل ادامه گسترش شهرک های یهودی نشین به این گفتگوها پایان دادند.

اسرائیل کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی را در سال ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورد و از آن هنگام تاکنون ۵۰۰ هزار یهودی را در ۱۰۰ شهرک مستقر کرده است.

سازمان ملل متحد شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی را غیرقانونی می داند.

حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فلسطینی در کرانه باختری زندگی می کنند.

به گزارش رسانه های اسرائیل دولت نتانیاهو دچار دودستگی شده است.

برخی وزرا روز یکشنبه با دیدن طرح آمریکا خواستار دریافت اطمینان بیشتری از واشنگتن شده اند و برخی دیگر نیز با آن مخالفت کرده و گفته اند پس از پایان این توقف سه ماهه ممکن است رابطه با کاخ سفید بحرانی شود.

اما نخست وزیر اسرائیل گفته است این پیشنهاد هنوز نهایی نشده و مسئولین آمریکایی در حال تکمیل آن هستند.

وی افزود این طرح باید دربرگیرنده پاسخی به نگرانی های امنیتی کوتاه مدت و بلند مدت اسرائیل باشد.

به گفته دیپلماتها، آمریکا گفته است پس از پایان توقف سه ماهه از اسرائیل نخواهد خواست این تعلیق را تمدید کند، ۲۰ فروند جت جنگی اف ۳۵ به ارزش ۳ میلیارد دلار به اسرائیل می دهد، در شورای امنیت با هر طرحی که از اسرائیل انتقاد کند مخالفت و یا آن را وتو می کند و یک توافقنامه فراگیر امنیتی با اسرائیل هنگامیکه معاهده صلح نهایی شود امضا می کند.

باراک اوباما از رویکرد اسرائیل به این طرح و "گام های سازنده" بنیامین نتانیاهو استقبال کرده است.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید این پیشنهاد هنگام ملاقات هفته پیش آقای نتانیاهو با هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا مورد بحث قرار گرفت.

تشکیلات خودگردان فلسطین که از حمایت اتحادیه عرب برخوردار است می گوید تا هنگام توقف کامل ساختمان سازی در شهرک های یهودی نشین کرانه باختری به میز مذاکرات باز نمی گردد.

فلسطینی ها تا اوایل نوامبر به مقام های آمریکایی فرصت داده اند راه حلی برای بن بست کنونی پیدا کنند.

مطالب مرتبط