استقبال ایران از تشکیل دولت عراق

نوری مالکی و ایاد علاوی
Image caption تشکیل دولت با توافق مالکی و علاوی برای تقسیم قدرت ممکن شده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه از توافق گروه های سیاسی در عراق برای تشکیل دولت استقبال کرده و آن را "گامی سازنده" که باعث امنیت و ثبات عراق می شود خوانده است.

رامین مهمان پرست گفت که موافقتنامه گروه های عراقی یک "گام مهم و سازنده به سوی ایجاد امنیت، ثبات و خدمت به مردم آن کشور است."

براساس این توافق برای تقسیم قدرت، نوری مالکی که شیعه است همچنان در پست نخست وزیری باقی می ماند و جلال طالبانی که کرد است رئیس جمهور باقی خواهد ماند. اسامه النجفی که سنی و جزوی از ائتلاف العراقیه تحت رهبری ایاد علاوی است سخنگوی مجلس خواهد شد.

آقای علاوی که ائتلاف تحت هدایت او بیشترین کرسی ها را در انتخابات ماه مارس به دست آورده بود ریاست شورای ملی سیاست های استراتژیک را به عهده خواهد گرفت.

پیشتر در روز شنبه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران گفته بود که تشکیل دولت جدید بغداد "پیروزی بزرگی" برای ملت عراق است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، او در مکالمه ای تلفنی با جلال طالبانی گفت: "ایران همواره از یکپارچگی و امنیت عراق حمایت و پشتیبانی کرده و تا آخر در کنار ملت عراق خواهد ماند."

روز یکشنبه همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در این باره گفت: "اقدام داهیانه رهبران سیاسی کشور دوست و برادر عراق در تشکیل مجلس ملی عراق.... به بسیاری از اقدامات مشکوک برای به چالش کشیدن صحنه سیاسی عراق دست رد زد."

او توضیح بیشتری در مورد آنچه "اقدامات مشکوک" خواند نداد اما اظهار امیدواری کرد که این تحول نقطه آغاز حرکتی نوین در ایجاد توسعه و امنیت پایدار در عراق باشد.

مطالب مرتبط