هشدار مقام اسرائیلی در باره احتمال بروز هرج و مرج در کرانه باختری

محمود عباس
Image caption محمود عباس تا کنون چند بار تهدید به کناره گیری کرده است

یک مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیلی هشدار داده است که احتمال از هم پاشیدن دستگاه رهبری فلسطینیان، در صورت عدم پیشرفت واقعی در مذاکرات صلح با اسرائیل، وجود دارد.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود، به بی بی سی گفت وضعیت کرانه باختری اکنون از هر موقع دیگری در ده سال اخیر بهتر است ولی ممکن است دوباره این منطقه دستخوش هرج و مرج شود.

وی افزود محمود عباس رهبر حکومت خودگردان فلسطینیان و سلام فیاض نخست وزیر او، بهترین ترکیب برای اداره کرانه باختری هستند چون هر دو معتقدند تروریسم به آرمان فلسطینیان لطمه می زند و هر دو از نیروهای امنیتی فلسطینی کاملا حمایت می کنند.

این مقام خاطر نشان کرد که دستگاه رهبری کنونی فلسطینیان با رهبری سابق کاملا متفاوت است و محمود عباس می خواهد بنیانگذار یک کشور فلسطینی در تاریخ باشد ولی در عین حال این احتمال وجود دارد که چنانچه تحقیرش همچنان ادامه یابد ممکن است او تهدید به کناره گیری را عملی کند.

مقام اطلاعاتی اسرائیلی افزود البته گمان نمی کند محمود عباس تا چند ماه دیگر این تهدید را به اجرا گذارد و همه چیز به پیشرفت در روند مذاکرات صلح بستگی خواهد داشت.

روپرت وینگفیلد هیز، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید به نظر میرسد این اظهارات هشداری به سیاستمداران ارشد اسرائیلی و نیز رهبران جهان عرب و آمریکا باشد مبنی بر این که شانس حصول توافق بین اسرائیل و فلسطینیان بسیار کم و در حال از بین رفتن است.

مقام اطلاعاتی اسرائیلی گفت جانشین مسلمی برای محمود عباس وجود ندارد و در حالی که سلام فیاض در میان فلسطینیان محبوبیت دارد شانس کسب حمایت حزب حاکم فتح برای جانشینی او را ندارد و حتی ممکن است پس از کناره گیری محمود عباس نتواند در سمت نخست وزیر باقی بماند.

به عقیده این مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیل، جنبش حماس که نوار غزه را کنترل می کند و با توافق صلح با اسرائیل مخالف است، در حال نفوذ در کرانه باختری است و خود را برای حملات گسترده آماده می کند.

وی کشته شدن چهار نفر از ساکنان شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری در ماه سپتامبر گذشته را مقدمه ای برای اجرای این برنامه دانست.

او همچنین در باره خطر بالقوه از جانب یهودیان افراطی در کرانه باختری هشدار داد و گفت هم اکنون چندین حمله به مساجد فلسطینیان صورت گرفته است.

مقام اطلاعاتی اسرائیل گفت یهودیان افراطی تا کنون به حملات تروریستی دست نزده اند ولی ممکن است در صورت حصول پیشرفت در روند صلح، یهودیان تندرو که با خروج اسرائیل از سرزمین های اشغالی مخالفند روز به روز مشکلات بیشتری ایجاد کنند.

مطالب مرتبط