نخستین مدال ورزشکاران تاجیک در بازیهای آسیایی گوانچو چین

Image caption ورزشکاران تاجیک در شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی گوانجو نخستین مدال را به دست آوردند

رسول باقی اف، کشتی‌گیر تاجیک مدال برنجی (برنز) مسابقات جودوی شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی گوانجوی چین را برد.

این پهلوان تاجیک قبل از ظهر روز دوشنبه 15 نوامبر نخست در مسابقه یک چهارم نهایی بر علی‌ ملامت، ورزشکار ایرانی پیروز‌شد، اما از نوروز جورقابیل اف ازبک شکست خورد.

سپس، در مبارزه برای صاحب شدن به مدال برنجی رسول باقی اف به کشتی‌گیر قرقیز آزاد کوبک اف و ورزشگر کره شمالی - کیم چال سو پیروز شد و نخستین مدال تاجیکستان در بازیهای فعلی آسیا را به دست آورد.

این نخستین مدال ورزشکاران تاجیک است که در این دوره از بازیهاست.

ورزشکاران تاجیک در دو روز اول مسابقات در نمود کشتی جودو و تنیس روی میز ناکام بودند.

شوکت اقبال اف و محمد مراد عبدالرحمان اف کشتی گیران تاجیک در ردیف پنجم جای گرفته و دو کشتی‌گیر دیگر، فرهاد رحیم‌اف و شیرعلی بازاراف در زورآزمایی نخستین خود مغلوب شدند.

تیم منتخب تاجیکستان در تنیس روی میز در گروه “ا” بازیها را با حساب 3 بر صفر به تیمهای ژاپن، تایوان و چین باختند و هیچ امتیازی به دست نیاورده و از ادامه‌مسابقه محروم شد.

هم اکنون هواداران ورزش تاجیکستان در این مسابقات بانفوذ بین‌المللی به هنرنمایی موزونه چاری یوا-مشت‌زن و قهرمان آسیا و دلشاد نظراف، گرز‌ انداز تاجیک امید می‌بندند.

همچنین، به گفته مسئولان کمیته جوانان، ورزش و جهانگردی تاجیکستان، تیمهای دختران والیبال و کمان ور (تیر آندازی با کمان) تاجیک نیز به این مسابقات آمادگی جدی گرفته و ممکن است به مقام های خوبی نایل شوند.

شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی از 12 تا 27 نوامبر سال جاری در شهر گوآنجوی چین برگزار شده و در آن 96 تن از ورزشگران و مربیان تاجیک شرکت دارند.

برای اولین بار ورزشگران تاجیک در سال 1994 در بازیهای 12 آسیایی در شهر هیروشیمای ژاپن شرکت کرده و صاحب دو مدال برنجی شده بودند.

در بازیهای قبلی آسیایی در قطر ورزشکاران تاجیک 2 مدال طلا و 2 مدال برنجی را به دست آورده و تیم منتخب تاجیکستان در میان 45 کشور در رده 24 جای گرفته بود.

مطالب مرتبط