انتقاد سازمان عفو بین الملل از همکاری ضعیف کشورهای اروپایی

سازمان عفو بین الملل
Image caption عفو بین الملل در تازه ترین ارزیابی که در رابطه با دست داشتن دیگر کشورها در برنامه آمریکا برای انتقال زندانیان انجام داده، می گوید کشورهای عضو اتحادیه اروپا واکنش ضعیفی نشان داده‌اند

سازمان عفو بین الملل، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متهم کرده است که نتوانسته اند در مورد نقش خود در رابطه با بازداشت کسانی که سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) آنها را متهم به انجام اقدامات تروریستی می داند، توضیح دهند.

این سازمان مدافع حقوق بشر از کشورهای اروپایی در خواست کرده است تا از اجرای عدالت در مورد کسانی که تحت برنامه انتقال زندانیان به کشورهای دیگر مورد بازجویی قرار می گیرند، اطمینان حاصل کند.

سازمان عفو بین الملل در تازه ترین ارزیابی که در رابطه با دست داشتن دیگر کشورها در برنامه آمریکا برای انتقال زندانیان انجام داده است، می گوید کشورهای عضو اتحادیه اروپا واکنش ضعیفی نشان داده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر می گوید اروپا نباید در زمینه پاسخگویی، به یک منطقه بی در و پیکر تبدیل شود.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که بر پایه تحقیقات این سازمان و گفتگوهایی که با افرادی که قبلا در بازداشت بودند انجام داده است، ۸ کشور اروپایی از طریقی با این برنامه بحث برانگیز آمریکا همکاری کرده اند.

بر اساس این برنامه آمریکا، افراد متهم به انجام اقدامات تروریستی به کشورهایی منتقل می شوند که گفته می شود در آنجا مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

بر اساس این گزارش در لهستان، لیتوانی و رومانی زندان های مخفی وجود دارد و چند کشور دیگر از جمله آلمان و ایتالیا، روند انتقال زندانیان را تسهیل می کنند.

بریتانیا اعلام کرده است که در مورد اقدامات سرویس های اطلاعاتی این کشور، در رابطه با اتهامات همکاری آنها در شکنجه زندانیان، تحقیقاتی انجام خواهد داد.

سازمان عفو بین الملل از این اقدام بسیار استقبال کرده است اما می گوید راه بسیار دشواری در پیش است تا کشورهای اروپایی بپذیرند در این برنامه آمریکا به صورت کامل دست داشته اند.

مطالب مرتبط