به روز شده:  13:41 گرينويچ - سه شنبه 16 نوامبر 2010 - 25 آبان 1389

بریتانیا

بریتانیا به زندانیان سابق گوانتانامو غرامت می‌پردازد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حدود ۱۲ نفر از از کسانی که نیروهای امنیتی بریتانیا را متهم به همکاری در شکنجه خود می کنند، قرار است میلیون ها دلار به عنوان غرامت از دولت بریتانیا دریافت کنند.

بعضی از این افراد که همگی شهروند یا مقیم بریتانیا هستند، در زندان گونتانامو در کوبا در بازداشت بودند.

دست کم شش تن از آنها ادعا می کنند که نیروهای بریتانیایی در شکنجه آنها پیش از رسیدن به گوانتانامو دست داشته اند.

کن کلارک، وزیر دادگستری بریتانیا، سه شنبه (۱۶ نوامبر ۲۰۱۰) در همین مورد بیانیه ای صادر می کند و سپس مجلس عوام بریتانیا چگونگی این پرداخت را به بحث خواهد گذاشت.

قرار بود وزارت دادگستری بریتانیا، بیانیه کتبی وزرا را در مورد توافقی که خارج از دادگاه حاصل شده است امروز صبح منتشر کند اما آن را باز پس گرفت.

لورا کوئنزبرگ، خبرنگار بی بی سی در امور سیاسی، می گوید در مورد اینکه آیا یک بیانیه کتبی برای حل چنین مسئله بحث برانگیزی کفایت می کند یا نه، نگرانی هایی ابراز شده است.

مذاکرات طولانی

بنیام محمد

بنیام محمد، به دنبال آزادی خود از زندان گوانتانامو، درخواست دریافت غرامت کرده است

گفته می شود که دولت بریتانیا قصد دارد از این طریق، از یک پرونده قضایی طولانی و پرهزینه اجتناب کند که سرویس اطلاعاتی بریتانیا را هم زیر ذره بین خواهد گذاشت.

بیشر الراوی، جمیل البنا، ریچارد بلمر، عمر دقایس، بنیام محمد و مارتین موبانگا از کسانی هستند که پرونده هایی را علیه دولت بریتانیا در دادگاه عالی مطرح کرده اند.

آنها ادعا می کنند که سرویس های اطلاعاتی بریتانیا و سه نهاد دولتی دیگر، در شکنجه آنها دست داشته اند و می توانستند مانع از انجام آن شوند.

در ماه مه، دادگاه تجدیدنظر انگلستان و ولز، حکم داد که دولت نمی تواند برای دفاع از خود در این ۶ پرونده، بر "شواهد سری" اکتفا کند.

سپس در ماه ژوئیه دادگاه عالی دستور داد تا ۵۰۰ هزار اسناد و مدارکی که به این پرونده مربوط بودند منتشر شوند.

دست کم ۶۰ تن از مقام ها و وکلای دولت این اسناد را مطالعه کردند.

سپنا مالک، وکیل آقای محمد، گفت نمی تواند گزارش های پرداخت بیش از یک میلیون پوند غرامت به موکلش را تایید کند و افزود: "به مدت هفت سال با موکل ما به طرز وحشتناکی برخورد شده است و میزان دخالت نیروهای امنیتی بریتانیا در این مورد هم قابل توجه بوده است."

شامی چاکرابارتی، رئیس لیبرتی (شورای ملی برای دستیابی به آزادی های مدنی)، در مورد این پرداخت ها می گوید: "خیلی خوشایند نیست اما بی قانونی و شکنجه، هزینه ای دارد که باید پرداخت شود. بعضی از کسانی که قربانی شکنجه شده اند می بایست از جانب کشورشان حمایت می شدند."

شکنجه سخت

دفتر کابینه دولت بریتانیا می گوید: "نخست وزیر به وضوح در بیانیه خود به مجلس عوام که در تاریخ ۶ ژوئیه ارائه شد گفته است ما باید با این موقعیت غیرقابل قبول مقابله کنیم که شهرت نیروهای امنیتی ما را در چند سال گذشته از طریق اتهاماتی که در مورد چگونگی برخورد با زندانیانی که در دیگر کشورها نگه داری می شوند، تحت تاثیر قرار داده است."

نیروهای امنیتی بریتانیا همواره اتهامات مربوط به چشم پوشی از انجام شکنجه را رد کرده اند.

سر جان سوئرز، رئیس ام آی شش، ماه گذشته گفت شکنجه، "غیرقانونی و منزجر کننده" است و سازمان او به هیچ‌وجه در شکنجه دست ندارد.

گزارش های منتشر شده نشان می دهد روش بازجویی از بنیام محمد، که یک تبعه اتیوپی تبار ساکن بریتانیاست، از جمله روش های بحث برانگیز بوده است.

آقای محمد که ۳۲ سال سن دارد، در سال ۱۹۹۴ به بریتانیا پناهنده شد. وی به دنبال اشکالی که در ویزایش وجود داشت، در سال ۲۰۰۲ در پاکستان بازداشت و به آمریکایی ها تحویل داده شد.

او سپس به طور مخفیانه به مراکش منتقل شد و می گوید که در این کشور بازجویان او را شکنجه کرده اند.

آقای محمد در سال ۲۰۰۴ به بازداشتگاه آمریکا در گوانتانامو منتقل و در فوریه سال ۲۰۰۹ آزاد شد و به بریتانیا بازگشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.