فشار اوباما بر سنا برای تصویب پیمان اتمی با روسیه

Image caption وزیران دفاع و امور خارجه آمریکا در چند کمیته سنا حاضر و به سوالات درباره این پیمان پاسخ داده اند

کاخ سفید هشدار داده است که اگر مجلس سنای آمریکا تا پایان سال میلادی جاری پیمان هسته ای منعقد شده با روسیه را تصویب نکند، امنیت ملی ایالات متحده به خطر خواهد افتاد.

این هشدار پس از آن داده شد که نماینده اقلیت کنونی جمهوریخواه در امور پیمان "کاهش کلاهک های هسته ای استراتژیک" (استارت جدید)، روز سه شنبه با رای گیری درباره این پیمان پیش از آغاز به کار کنگره جدید در سال آینده مخالفت کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، روز هشتم آوریل ۲۰۱۰ در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، پیمان استارت جدید را امضا کردند.

بر اساس این پیمان، دو کشور باید تعداد بمب های هسته ای استراتژیک خود را به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند و حدود ۷۰۰ موشک قاره پیما و بمب افکن سنگین با توانایی حمل چنین کلاهک هایی را حفظ کنند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه (۱۶ نوامبر) با صدور بیانیه ای هشدار داد که عدم تصویب پیمان استارت جدید در سال جاری، امنیت ملی ایالات متحده را به خطر خواهد انداخت.

آقای بایدن گفت: "اگر این پیمان تصویب نشود، ما نمی توانیم که از تاسیسات اتمی روسیه بازدید به عمل آوریم، سیستمی برای نظارت بر زرادخانه هسته ای استراتژیک روسیه نخواهیم داشت."

او افزود: "همکاری بین دو کشوری که ۹۰ درصد تسلیحات اتمی جهان را در اختیار دارند کاهش خواهد یافت و کاهش سلاح های هسته ای به طوری که قابل تایید باشد تحقق نخواهد یافت."

جو بایدن پیمان استارت جدید را "بخشی بنیادی" در رابطه آمریکا و روسیه توصیف کرد که نقش مهمی در حمایت این کشور از تحریم های شدیدتر علیه ایران و کمک مسکو به واشنگتن برای ارسال تدارکات به نیروهای ایالات متحده در افغانستان ایفا کرده است.

Image caption آمریکا و روسیه ۹۰ درصد تسلیحات اتمی جهان را در اختیار دارند

کاخ سفید بیانیه جو بایدن را پس از آن صادر کرد که سناتور جان کایل، که یکی از دو سناتور ایالت جنوبی آریزوناست، گفت فکر نمی کند که در دوره انتقالی کنگره در سال جاری، رای گیری درباره پیمان اتمی امکان پذیر باشد.

سناتور کایل که در زمینه سیاست خارجی از جمله محافظه کاران است از طرف اکثر جمهوریخواهان در سنا نماینده مذاکره با دموکرات های سنا و کاخ سفید برای تصویب پیمان استارت جدید است.

او با صدور بیانیه ای اعلام کرده که به سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات گفته است: "به علت امور دیگری که کنگره باید به آنها بپردازد و مسائل پیچیده و حل نشده مربوط به پیمان استارت و مدرنیزه کردن (زرادخانه اتمی)" فکر نمی کند که بتوان در هفته های باقی مانده از سال جاری، این پیمان را تصویب کرد.

در همین رابطه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که روز چهارشنبه به سنا خواهد رفت.

هنوز روشن نیست که وی با سناتور کایل دیدار خواهد کرد یا خیر، اما خانم کلینتون قرار است که با سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و سناتور ریچارد لوگر، جمهوریخواه میانه رویی که همواره خواهان تصویب پیمان استارت جدید بوده، کنفرانس خبری مشترکی برگزار کند.

کمیته روابط خارجی سنا در ماه سپتامبر این پیمان را با ۱۴ رای موافق در برابر چهار رای مخالف تصویب کرد.

دست کم ۶۷ سناتور یعنی دو سوم اعضای سنا باید به این پیمان رای مثبت بدهند تا آمریکا رسما به آن ملحق شود.

ناظران پیش بینی می کنند که با افزایش تعداد جمهوریخواهان محافظه کار در مجلس سنای سال آینده، باراک اوباما از شانس کمتری برای تصویب پیمان مذکور برخوردار باشد.

پارلمان روسیه (دوما) نیز هنوز این پیمان را تصویب نکرده است. دیمیتری مدودف می گوید دوما نباید پیش از پیوستن آمریکا به استارت جدید، این پیمان را تصویب کند.

استارت جدید جایگزین پیمان استارت (Strategic Arms Reduction Treaty) می شود که در سال ۱۹۹۱ منعقد و در ماه دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد.

باراک اوباما این پیمان را گامی مهم در جهت خلع سلاح هسته ای در جهان می داند.