موافقت اسرائیل با خروج نیروهایش از دهکده مرزی لبنان

دهکده غجر
Image caption در جریان جنگ شش روزه سال۱۹۶۷ دهکده غجر به اشغال اسرائیل درآمد

کابینه اسرائیل با خروج نیروهای این کشور از نیمه شمالی دهکده ای که سازمان ملل آن را داخل مرزهای لبنان اعلام کرده است، موافقت کرده است.

روستای غجر از طریق خط آبی، مرز موقتی که توسط سازمان ملل متحد نشانه گزاری شده، به دو قسمت و بین اسرائیل و لبنان تقسیم شده است.

دفتر ریاست جمهوری اسرائیل اعلام کرده است که جزئیات این برنامه در ماه آینده و پس از مذاکره با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد مشخص می شود.

مقام های اسرائیلی می گویند خروج این کشور از این دهکده نشان می دهد که اسرائیل به تعهدات خود در مقابل سازمان ملل متحد عمل می کند

اما این اقدام اسرائیل موجب می شود که این دهکده به دو بخش تقسیم شود.

تقسیم دهکده و تاثیر آن بر خانواده ها

در غجر که یک دهکده زیبا در دامنه کوه است و زمانی بخشی از سوریه بوده است، حدود ۲ هزار نفر زندگی می کنند.

اسرائیل در جریان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ دهکده غجر را در کنار بلندی های جولان اشغال کرد.

چندی بعد و در جریان سرحدگذاری مرزهای لبنان از سوی سازمان ملل متحد، شمال این دهکده در مرزهای لبنان قرار داده شد و جنوب آن تحت کنترل اسرائیل قرار گرفت.

وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی که در این محل حضور دارد می گوید خانواده ها در هر دو طرف خط آبی زندگی می کنند و مدرسه و ساختمان شهرداری در بخش تحت کنترل اسرائیل قرار دارند.

اغلب اهالی این دهکده با وجود اینکه در طی این سالیان طولانی اشغال، تابعیت اسرائیل را دریافت کرده اند، اما هنوز خود را اهل سوریه می دانند.

اغلب آنها با کنترل این دهکده توسط لبنان مخالف اند.

طرح پیشنهادی

به دنبال رای گیری کابینه اسرائیل در روز چهارشنبه (۱۷ نوامبر ۲۰۱۰) کنترل شمال غجر به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان واگذار می شود که موظف به تامین صلح در این مرزهای پرتنش هستند.

منابع اسرائیلی به بی بی سی گفته اند که بر اساس تازه ترین قرارداد، نیروهای حافظ صلح لبنان در بخش شمالی این دهکده مستقر خواهند شد در حالی که سربازان اسرائیلی به جنوب این دهکده اعزام می شوند.

نخست وزیر اسرائیل و فرمانده نیروهای حافظ صلح لبنان طی چند هفته آینده جزئیات این برنامه را مشخص خواهند کرد.

به گفته این منابع، سپس کابینه امنیتی اسرائیل آخرین توافق را تایید خواهد کرد.

اسرائیل و لبنان هنوز در جنگ هستند و در اوایل سال جاری میلادی نیز، تنها چند مایل دورتر از دهکده غجر، در جریان یک درگیری مسلحانه سربازان اسرائیلی و لبنانی کشته شدند.

مطالب مرتبط