ویکتور بوت اتهامات خود را در دادگاهی در آمریکا رد کرد

ویکتور بوت
Image caption آقای بوت روز سه شنبه مسترد شد و چهارشنبه در دادگاه اعلام بی گناهی کرد

ویکتور بوت که مظنون به قاچاق اسلحه است ساعاتی پس از استرداد به آمریکا از تایلند، در دادگاه حاضر شد و در مقابل اتهامات وارده اعلام بی گناهی کرد.

این افسر سابق نیروی هوایی روسیه متهم است برای فروش سلاح به شورشیان کلمبیا و عرضه سلاح برای استفاده در آفریقا و خاورمیانه اقدام کرده بود.

این پرونده باعث تنش با روسیه شده و مقام های این کشور گفته اند که ممکن است بر همکاری آنها در افغانستان با آمریکا تاثیر بگذارد.

آقای بوت در صورتی که مجرم شناخته شود با 25 سال زندان روبرو خواهد بود.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا در بیانیه ای آقای بوت را یکی از فعال ترین قاچاقچیان سلاح در جهان توصیف کرد.

ویکتور بوت در زندانی با تدابیر امنیتی شدید در شهر نیویورک نگهداری می شود و امکان سپردن وثیقه را ندارد. او دفعه آینده در ماه ژانویه در دادگاه حاضر خواهد شد.

براساس متن اتهام نامه، آقای بوت در سال های 2007 و 2008 در کشور تایلند با ماموران مخفی سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا دیدار کرد درحالی که تصور می کرد آنها نمایندگان گروه شورشی فارک کلمبیا هستند.

دادستان ها می گویند او موافقت کرد سلاح های سنگینی به ارزش میلیون ها دلار را به این افراد بفروشد که از جمله شامل موشک های زمین به هوا، راکت اندازهای زره شکن، مسلسل و مهمات، مین، مواد منفجره، تجهیزات دید در شب و هواپیما می شد.

آقای بوت بعد از آن توسط پلیس بانکوک دستگیر شد. پس از دو سال کشمکش دیپلماتیک با تایلند و روسیه، او نهایتا روز سه شنبه این هفته به آمریکا مسترد شد.

وی متهم به توطئه برای کشتن شهروندان آمریکا و افسران دولت این کشور، توطئه برای استفاده از موشک های ضدهوایی، و توطئه برای ارائه حمایت مادی یا کمک به یک سازمان تروریستی خارجی است.

مطالب مرتبط