'چاشنی مواد منفجره' در چمدان راهی آلمان کشف شد

پلیس در آلمان - عکس آرشیوی
Image caption تشدید تدابیر امنیتی تا اطلاع ثانوی در آلمان به قوت خود باقی خواهد ماند

بسته ای مشکوک در فرودگاهی در نامیبیا قبل از بارگیری در هواپیمایی که عازم مونیخ بوده، ضبط شده است.

دستگاه اسکنر فرودگاه نشان داده است که این بسته شامل چاشنی انفجاری بوده که به یک ساعت متصل بوده است.

اما هنوز روشن نیست که در این بسته مواد منفجره نیز بوده است یا نه.

نزدیک به سیصد مسافر با پرواز برلین ایر از نامبیبیا عازم شهر مونیخ در آلمان بودند که از آنها خواسته شد از هواپیما پیاده شوند و بار دیگر توسط ماموران امنیتی مورد بازرسی قرار گیرند.

آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد تدابیر امنیتی در فرودگاه ها و ایستگاه های قطار این کشور را تشدید کرده است چون اطلاعات مخفی حاکی از آن بوده که احتمال دارد در ماه نوامبر حمله ای تروریستی در این کشور و یا علیه اهداف آلمانی صورت بگیرد.

پرواز مذکور بعد از ساعت ها تاخیر در امنیت کامل وارد مونیخ شده است.

توماس دی میزیر، وزیر کشور آلمان روز پنجشنبه (۱۸ نوامبر)، خواستار آرامش در کشور شد و گفت: "تروریسم بین المللی می خواهد که در آلمان ترس را اشاعه دهد. ما اجازه نمی دهیم."

روز چهارشنبه (۱۷ نوامبر)، وززیر کشور آلمان اعلام کرد که شواهدی محکم در دست است که نشان می دهد ممکن است گروه های اسلام گرا تا پایان ماه نوامبر در این کشور اقدامی تروریستی صورت دهند.

توماس دی میزیر، وزیر کشور آلمان گفت آلمان اطلاعات در این باره را از کشوری دیگر دریافت کرده است.

او گفت آلمان با وضعیتی جدید مواجه شده و حضور پلیس در اماکن عمومی به ویژه در ایستگاه های قطار و فرودگاه ها فورا افزایش خواهد یافت.

وزیر کشور آلمان گفت مدارکی در دست دارد که نشان می دهد تلاش بی وقفه ای برای حمله به اهداف آلمانی، چه در داخل آلمان و چه در خارج از این کشور در جریان است اما او جزئیات بیشتری ارائه نداد.

آقای دی میزیر گفت تشدید تدابیر امنیتی تا اطلاع ثانوی به قوت خود باقی خواهد ماند.

استیون اوانس، گزارشگر بی بی سی در برلین، می گوید وقتی آمریکا سه هفته پیش اعلام کرد که میزان خطر تروریستی برای این کشور در اروپا افزایش یافته است، آلمان اهمیت چندانی به این موضوع نشان نداد.

مطالب مرتبط