اوباما خواهان تصویب فوری پیمان اتمی در سنا شد

Image caption باراک اوباما تصویب این پیمان را امری غیر حزبی و مربوط به امنیت ملی دانست

باراک اوباما اقدام مجلس سنای آمریکا در تصویب پیمان اتمی با روسیه در سال میلادی جاری را برای امنیت ملی کشورش ضروری اعلام کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه (۱۸ نوامبر) در کاخ سفید با شماری از وزیران دفاع و خارجه سابق این کشور از جمله هنری کیسینجر، جیمز بیکر، مادلین آلبرایت، ویلیام کوهن، ویلیام پری و نیز برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی جورج بوش (پدر) در کاخ سفید دیدار کرد.

این چهره های با نفوذ که از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه هستند، خواهان تصویب پیمان "کاهش کلاهک های هسته ای استراتژیک" (استارت جدید)، شده اند.

باراک اوباما و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، روز هشتم آوریل ۲۰۱۰ در پراگ، پایتخت جمهوری چک، پیمان استارت جدید را امضا کردند.

بر اساس این پیمان، دو کشور باید تعداد بمب های هسته ای استراتژیک خود را به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند و حدود ۷۰۰ موشک قاره پیما و بمب افکن سنگین با توانایی حمل چنین کلاهک هایی را حفظ کنند.

باراک اوباما گفت: "این امری ضروری در امنیت ملی ایالات متحده آمریکاست که پیمان استارت جدید در سال جاری تصویب شود."

وی تصویب این پیمان را "مهم ترین اولویت در عرصه امنیت ملی" برای کنگره فعلی که دوره اش تا چند هفته دیگر تمام می شود، توصیف کرد.

کمیته روابط خارجی سنا در ماه سپتامبر استارت جدید را با ۱۴ رای موافق در برابر چهار رای مخالف تصویب کرد.

دست کم ۶۷ سناتور یعنی دو سوم اعضای سنا باید به این پیمان رای مثبت بدهند تا آمریکا رسما به آن ملحق شود.

آقای اوباما پیمان استارت جدید را نه فقط برای بازرسی از تاسیسات اتمی روسیه و نظارت بر سلاح های هسته ای استراتژیک این کشور لازم دانست بلکه آنرا سنگ بنای روابط ایالات متحده و روسیه دانست.

وی در این خصوص، به حمایت روسیه از تحریم های های اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران اشاره کرد.

دولت آقای اوباما برای تصویب این پیمان در سنا به حمایت جمهوریخواهان نیاز دارد، اما نماینده این حزب در امور پیمان اتمی مذکور این هفته اعلام کرد که با رای گیری درباره این پیمان در سال جاری مخالف است.

سناتور جان کایل، که یکی از دو سناتور ایالت جنوبی آریزوناست، گفت فکر نمی کند که در دوره انتقالی کنگره در سال جاری، رای گیری امکان پذیر باشد.

وی به طور اصولی با این پیمان مخالف نیست، اما درخواست های متقابلی درباره مدرن کردن زرادخانه اتمی آمریکا و نگرانی هایی درباره جزئیات پیمان یادشده دارد که ظاهرا کاخ سفید آنها را برآورده نکرده است.

سناتور کایل سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "به علت امور دیگری که کنگره باید به آنها بپردازد و مسائل پیچیده و حل نشده مربوط به پیمان استارت و مدرنیزه کردن (زرادخانه اتمی)" فکر نمی کند که بتوان در هفته های باقی مانده از سال جاری، این پیمان را تصویب کرد.

در همین رابطه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه به سنا رفت و با جان کری رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و ریچارد لوگار سناتور جمهوریخواه برای تصویب هرچه سریع تر این پیمان مذاکره کرد.

ناظران پیش بینی می کنند که با افزایش تعداد جمهوریخواهان محافظه کار در مجلس سنای سال آینده، باراک اوباما از شانس کمتری برای تصویب پیمان مذکور برخوردار باشد.

پارلمان روسیه (دوما) نیز هنوز این پیمان را تصویب نکرده است. دیمیتری مدودف می گوید دوما نباید پیش از پیوستن آمریکا به استارت جدید، این پیمان را تصویب کند.

استارت جدید جایگزین پیمان استارت (Strategic Arms Reduction Treaty) می شود که در سال ۱۹۹۱ منعقد و در ماه دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد.

باراک اوباما این پیمان را گامی مهم در جهت خلع سلاح هسته ای در جهان می داند. آمریکا و روسیه ۹۰ درصد تسلیحات اتمی جهان را در اختیار دارند.

مطالب مرتبط