رئیس سابق شرکت انرژی هسته ای چین به حبس ابد محکوم شد

Image caption 'چین مصمم است با فساد اداری در میان مقام های عالی رتبه این کشور به شدت برخورد کند'

رئیس سابق مهمترین ترین شرکت انرژی هسته ای چین، که به دولت این کشور تعلق دارد، به دلیل گرفتن یک میلیون دلار رشوه به حبس ابد محکوم شده است.

"کانگ ریکسین" سال گذشته از سمت ریاست موسسه ملی انرژی هسته ای چین کنار گذاشته شد.

موسسه ملی انرژی هسته ای بزرگترین سهم را در اداره همه تاسیسات هسته ای چین داراست.

به گفته رسانه های دولتی، دادگاهی در پکن آقای کانگ را در ارتباط با سوءاستفاده از سمتش در منفعت رسانی به دیگران مجرم شناخته است.

در چین معمولا برای این گونه جرایم اشد مجازات، مرگ، را در نظر می گیرند اما این حکم برای آقای کانگ صادر نشد چون او با پلیس قضایی همکاری کرده و وجوهی را که به صورت رشوه گرفته بود، پس داده است.

بنا به گزارش روزنامه چینی "چاینا دیلی"، رئیس سابق موسسه ملی انرژی هسته ای چین بین سال های 2004 و 2009، در سمت مدیرکل این شرکت، بالغ بر 970 هزار دلار رشوه دریافت کرده بود.

گزارش هایی که هنگام دستگیری او منتشر شد حاکی از آن بود که یک شرکت خارجی که می خواسته در چین تاسیسات هسته ای برپا کند به آقای کانگ رشوه پرداخت کرده بود.

رسانه های دولتی گزارش کرده اند که آقای کانگ که در اکتبر 2007 عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین شده بود، بنا به حکم دادگاه همچنین تا آخر عمر از حقوق سیاسی اش محروم شده است.

سال گذشته دادگاهی در پکن، لی پی اینگ، رئیس سابق شرکت دولتی که صاحب فرودگاه پکن است، را در ارتباط با دریافت رشوه و کلاهبرداری بالغ بر شانزده میلیون دلار، گناهکار دانست و او نهایتا اعدام شد.

تحلیلگران می گویند این دو پرونده نشانه های دیگری است از این که چین مصمم است با فساد اداری در میان مقام های عالی رتبه این کشور به شدت برخورد کند.

مطالب مرتبط