ترکمنستان متعهد به تامین گاز برای خط لوله ناباکو شد

Image caption ترکمنستان به دلیل داشتن منابع گاز نقشی مهم در آسیای مرکزی دارد

ترکمنستان متعهد شده است که برای خط لوله ناباکو گاز طبیعی فراهم کند. پروژه خط لوله ناباکو به منظور کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز صادراتی روسیه در حال اجراست.

مقامات ترکمنستان گفته اند که این کشور سالانه تا ۴۰ میلیارد متر مکعب گاز در اختیار این پروژه قرار می دهد و به این ترتیب کشورهای اروپایی دیگر نباید در این باره نگرانی داشته باشند.

بایمراد خوجا محمد اف، معاون نخست وزیر ترکمنستان این خبر را در جریان کنفرانسی بین المللی که در عشق آباد برگزار شده بود، اعلام کرد.

تردیدها نسبت به تامین منابع گاز خط لوله ناباکو، باعث به تاخیر افتادن این پروژه شده است.

انتظار می رود که سالانه ۳۱ میلیارد متر مکعب گاز منطقه دریای خزر و خاورمیانه، از طریق این خط لوله ۳۳۰۰ کیلومتری و از مسیر ترکیه به اروپا منتقل شود.

رومانی، بلغارستان، مجارستان و اتریش به همراه ترکیه در ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی توافقنامه ای برای ساخت این خط لوله به امضا رساندند.

آقای محمد اف گفته است که کشورهای حاشیه دریای خزر، حمایت خود را از ساخت خط لوله ای در زیر این دریاچه اعلام کرده اند که قرار است به خط لوله ناباکو متصل شود.

به گفته معاون نخست وزیر ترکمنستان، تحویل گاز به اروپا بخشی از طرح ترکمنستان برای تنوع بخشیدن به صاردات این کشور است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، برآورد می شود که هزینه ساخت خط لوله ناباکو حدود ۷.۹ میلیارد یورو باشد و انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۴ میلادی بهره برداری از این خط لوله آغاز شود.

مطالب مرتبط