به روز شده:  22:09 گرينويچ - جمعه 19 نوامبر 2010 - 28 آبان 1389

ناتو

اوباما: سپر موشکی همه ناتو را پوشش می دهد

اوباما با دبیر کل ناتو و نخست وزیر بریتانیا

ناتو از روسیه نیز خواهد خواست به سیستم دفاع موشکی بپیوندد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است کشورهای عضو پیمان ناتو در جریان اجلاس سران در لیسبون موافقت کردند که سیستم دفاع موشکی حافظ همه اعضا باشد.

این سپر دفاعی از کشورهای عضو سازمان ناتو در آمریکای شمالی و اروپا محافظت خواهد کرد.

در همین حال ناتو از تصویب سریع پیمان کاهش سلاح های اتمی آمریکا و روسیه (استارت) حمایت کرده است.

در جریان این نشست، ناتو از روسیه می خواهد به سیستم دفاع موشکی بپیوندد.

نشست سران ناتو روز جمعه و با با هدف نوسازی استراتژیک پیمان آنلانتیک شمالی و آمادگی برای مقابله با تهدیدهای تازه علیه کشورهای عضو این پیمان، در لیسبون، پایتخت پرتغال آغاز شد.

آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت تغییراتی که بناست در ساختار ناتو ایجاد شود، کشورهای عضو این پیمان را قادر خواهد ساخت به طور موثرتر و با هزینه ای کم تر، با تهدید ها مقابله کنند.

آقای راسموسن گفت ناتو با ایجاد قابلیت های مدرن، به مقابله با تهدیدهای مدرن خواهد رفت. او نشست لیسبون را مهمترین اجلاس تاریخ ناتو دانست.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم که ظهر امروز وارد لیسبون شد، پیش از آغازبه کار رسمی این اجلاس گفت نشست لیسبون، نشاطی تازه به ناتو خواهد بخشید.

آینده حضور نظامی ناتو در افغانستان، یکی از مهمترین محورهای مورد بحث در اجلاس لیسبون خواهد بود. باراک اوباما امروز در لیسبون گفت ناتو در افغانستان وارد مرحله ای جدید شده است. به گفته آقای اوباما در این مرحله، "مسئولیت تامین امنیت افغانستان از سال ۲۰۱۱ میلادی به تدریج به نیروهای افغان واگذار خواهد شد و در سال ۲۰۱۴ میلادی، ارتش افغانستان مسئولیت تامین امنیت در سراسر این کشور را بر عهده خواهد گرفت."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که بناست روز شنبه در اجلاس لیسبون سخنرانی کند از ناتو و آیساف خواسته است که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، مسئولیت تامین امنیت در این کشور را به خود افغان ها بسپارند.

اروپایی ها باید بودجه کافی برای هزینه های دفاعی کنار بگذارند. در غیر این صورت سیاست دفاعی مشترک اروپایی، تنها یک ببر کاغذی خواهد بود.

دبیر کل ناتو

مقام های آمریکایی این هدف را قابل تحقق و واقع بینانه می دانند، اما تاکید کرده اند که نمی توان از هم اکنون خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ را قطعی تلقی کرد.

آمریکا روز جمعه همچنین اعلام کرد بنا دارد برای نخستین بار در افغانستان از تانک استفاده کند. مقام های وزارت دفاع آمریکا گفته اند تانک های آبرامز 14 M1A1 در اختیار واحدهایی که در ولایت هلمند افغانستان مستقرند قرار خواهد گرفت.

اظهارات غیر سازنده

مارک سدویل، نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان؛ امروز در اجلاس لیسبون اظهارات اخیر حامد کرزی در مورد عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان را غیر سازنده توصیف کرد.

سخنان آقای سدویل در واکنش به اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بود که هفته گذشته خواهان کاهش عملیات نظامی، به ویژه تهاجم شبانه نیروهای ویژه آمریکایی علیه شورشیان شده بود.

آمریکا می گوید که در این حملات شورشیان را هدف قرار می دهد اما دولت افغانستان می گوید غیرنظامیان هم در بعضی از آن ها کشته یا زخمی شده اند.

آقای سدویل گفت به اعتقاد او سخن گفتن درباره اختلاف نظر در مورد استراتژی نظامی آمریکا، آن هم تنها یک هفته مانده به آغاز اجلاس لیسبون نمی تواند کمکی به این مذاکرات کند.

استراتژی ناتو در افغانستان، مهمترین محور مذاکرات لیسبون در روز شنبه خواهد بود.

ببر کاغذی

امروز صبح دبیر کل ناتو در جلسه ای که پیش از آغاز به کار رسمی نشست لیسبون برگزار شد، در مورد کاهش بودجه دفاعی کشورهای اروپایی هشدار داد. آقای راسموسن گفت کاستن از بودجه دفاعی این کشورها، به تدریج قاره اروپا را از نظر نظامی به "ببری کاغذی" تبدیل خواهد کرد و بار مالی بیشتری را بر دوش آمریکا خواهد گذاشت.

مسئولیت تامین امنیت افغانستان از سال ۲۰۱۱ میلادی به تدریج به نیروهای افغان واگذار خواهد شد و در سال ۲۰۱۴ میلادی، ارتش افغانستان مسئولیت تامین امنیت در سراسر این کشور را بر عهده خواهد گرفت.

باراک اوباما

به گفته آقای راسموسن در حال حاضر ناتو برای تامین بیش از 70 درصد از بودجه خود به آمریکا وابسته است در حالی که ده سال پیش، این وابستگی کمتر از 50 درصد بود.

دبیر کل ناتو گفت: "این پیامی ست آشکار برای همکاران عزیز اروپایی من. اروپایی ها باید بودجه کافی برای هزینه های دفاعی کنار بگذارند. در غیر این صورت سیاست دفاعی مشترک اروپایی، تنها یک ببر کاغذی خواهد بود."

بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل بحران جهانی اقتصادی، مجبور به کاهش بودجه دفاعی خود در سال های آینده شده اند.

ناتو و روسیه

قرار است برای اولین بار پس از جنگ روسیه با گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی، رئیس جمهوری روسیه در اجلاس ناتو حاضر شود. ناتو تلاش دارد با بهبود مناسبات خود با روسیه، به مخالفت های چند ساله روسیه با نصب سپر دفاع موشکی در اروپا پایان دهد.

گفته می شود که قول مساعد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای تصویب یک پیمان جدید تسلیحات هسته ای با روسیه، در تشویق مقام های روسیه برای همکاری بیشتر با ناتو بی تاثیر نبوده است.

روسیه برای نشان دادن حسن نیت خود وعده داده است که در مورد حمل تدارکات لازم برای پشتیبانی نیروهای ناتو در افغانستان، همکاری بیشتری به عمل آورد.

عکس ها از مهدی پرپنچی

  • مرکز رسانه ها
    مرکز رسانه ها در اجلاس سران ناتو در لیسبون
  • مرکز رسانه ها
  • جیمز آپاتورای
    جیمز آپاتورای، سخنگوی ناتو

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.