آمادگی آمریکا برای تضمین کتبی امنیت اسرائیل

شهرک های یهودی نشین
Image caption حدود نیم میلیون نفر در شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری زندگی می کنند

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید برای متقاعد ساختن اسرائیل به تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، حاضر است امنیت اسرائیل را کتبا تضمین کند.

حکومت فلسطینیان از سرگیری مذاکرات صلح با اسرائیل را مشروط به متوقف ساختن گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری کرده است.

تعلیق شهرک سازی به مدت سه ماه شامل بیت المقدس شرقی نمی شود.

هفته گذشته آمریکا برای جلب موافقت اسرائیل با متوقف ساختن شهرک سازی در کرانه باختری به مدت نود روز، به این کشور وعده داد که امتیازاتی به این کشور خواهد داد.

اگر چه جزئیات این امتیازها اعلام نشده و لی گفته می شود تحویل بیست فروند هواپیمای جنگی رادار گریز اف_35 به اسرائیل از جمله امتیازاتی است که در بسته پیشنهادی آمریکا وجود دارد.

بنا بر گزارش ها، آمریکا همچنین متعهد می شود مانع هر گونه تلاش ضداسرائیلی در شورای امنیت از جمله محکومیت این کشور به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در حمله دو سال قبل به نوار غزه،شود.

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تضمین های پیشنهادی آمریکا را به دقت مطالعه کرده و گفته می شود چند وزیر کابینه اسرائیل بر دادن تضمین کتبی آمریکا پافشاری کرده اند.

وصیل ابو یوسف، دبیر کل جبهه آزادبیخش فلسطین و عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (فتح) می گوید آمریکا نقشی را که کاملا به نفع اسرائیل است بازی می کند و به جای این که اسرائیل را تحت فشار قرار دهد که شهرک سازی در سرزمین های اشغالی را کاملا متوقف کند و به قطعنامه های موجه بین المللی احترام بگذارد، از اقدامات این کشور که کاملا مخالف روند صلح است حمایت می کند.

اختلاف بر سر ساختمان سازی یهودیان در سرزمین های اشغالی، ادامه مذاکرات صلح را به خطر انداخته است.

پیشتر، اسرائیل به مدت بیست ماه ساخت شهرک های یهودی نشین جدید را در سرزمین های اشغالی متوقف کرده بود ولی این تعلیق در ماه سپتامبر گذشته به پایان رسید.

مذاکره کنندگان فلسطینی گفته اند در صورت عدم تمدید تعلیق شهرک سازی به گفت و گوهای مستقیم صلح برنخواهند گشت.

اتحادیه عرب از موضع فلسطینی ها حمایت کرده است.

بنیامین نتانیاهو، به فلسطینی ها پیشنهاد کرده که در صورت به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی، شهرک سازی را متوقف خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی با ناعادلانه و غیرضروری خواندن این پیشنهاد، آن را رد کرده است.

مطالب مرتبط