به روز شده:  17:27 گرينويچ - شنبه 20 نوامبر 2010 - 29 آبان 1389

توافق ناتو و افغانستان در مورد خروج نیروهای خارجی از این کشور

دبیرکل ناتو، دبیرکل سازمان ملل، رئیس جمهوری افغانستان

دبیرکل ناتو، دبیرکل سازمان ملل و رئیس جمهوری افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و انرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو بر سر استراتژی خروج نیروهای ناتو از افغانستان به توافق رسیدند.

بر اساس این توافقنامه، نیروهای ناتو در انتهای سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار خواهند کرد.

آقای راسموسن بعد از امضای این توافقنامه در یک کنفرانس خبری مشترک با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس جمهوری افغانستان گفت که نیروهای ناتو از این پس روی آموزش نیروهای افغان متمرکز خواهند شد تا چهار سال دیگر این نیروها آمادگی لازم برای تامین امنیت در ولایت های مختلف را داشته باشند.

به گفته آقای راسموسن، این روند از سال آینده به طور رسمی آغاز خواهد شد و فرماندهی نیروها بتدریج در ولایت های آرام تر به نیروهای افعان سپرده می شود.

او از پیشرفت های انجام گرفته در افغانستان ابراز خرسندی کرد و گفت کشوری که ۱۰ سال پیش پناهگاه امنی برای "گروه های تروریست" بود، امروز به مرحله ای رسیده که القاعده دیگر در آن جایی ندارد.

در ادامه این کنفرانس خبری، حامد کرزی با ابراز اطمینان نسبت به موفقیت آمیز بودن روند انتقال قدرت از ناتو به افغانستان، گفت تعهد جامعه بین المللی در این مورد واقعی است و مردم افغانستان تلاش خواهند کرد که این وعده در زمان اعلام شده عملی شود.

به گفته ناتو، هم اکنون ارتش افغانستان از ۲۶۰ هزار نیروی آموزش دیده برخوردار است و تا انتهای سال آینده میلادی این تعداد به ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

ناتو برای افغانستان برنامه ای درازمدت دارد و بعد از سال ۲۰۱۴ همچنان از دولت افغانستان پشتیبانی خواهد کرد.

دبیرکل ناتو

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نشست امروز ناتو در مورد افغانستان را جلسه ای موفق توصیف کرد و گفت سازمان ملل متحد به همکاری خود با ناتو و دولت افغانستان ادامه خواهد داد.

او گفت که نباید فراموش کرد که در افغانستان نمی توان تنها به راه حل نظامی متکی بود و سازمان ملل متحد از ادامه مذاکرات سیاسی بین دولت افعانستان و نیروهای مخالف حمایت می کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن ابراز امیدواری نسبت به موفقیت آمیز بودن برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت به خود افغان ها گفت که برای عملی شدن این برنامه، باید ضمن توجه به زمانبندی اعلام شده، به واقعیت های موجود هم پایبند ماند.

در نشست خبری امروز، مقام های ناتو و سازمان ملل متحد تاکید داشتند که سپردن مسئولیت های امنیتی به دولت افغانستان به معنای خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نخواهد بود.

به گفته انرس فو راسموسن، ناتو برای افغانستان برنامه ای درازمدت دارد و بعد از سال ۲۰۱۴ همچنان از دولت افغانستان پشتیبانی خواهد کرد.

او گفت ناتو تا زمانی که لازم باشد در این کشور می ماند و هرگز اجازه نخواهد داد که در افغانستان خلاء قدرت ایجاد شود.

دبیر کل ناتو گفت که دولت افغانستان باید قدرت لازم برای پر کردن جای ناتو را به دست آورد و این کار تنها با روش های نظامی میسر نخواهد بود و ناتو دوشادوش سازمان ملل متحد برای کمک به پیشرفت افغانستان در زمینه های مختلف تلاش خواهد کرد.

عکس ها از دنا طهماسبی

 • راسموسن و کرزی
  دبیرکل ناتو و رئیس جمهوری افغانستان توافقنامه امضا می کنند
 • راسموسن، بان، کرزی
  دبیرکل ناتو، دبیرکل سازمان ملل و رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس خبری
 • اوباما و کرزی
  دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه اجلاس سران ناتو
 • باراک اوباما
  باراک اوباما
 • حامد کرزی
  حامد کرزی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.