حامد کرزی با سران کشورهای ناتو دیدار می کند

Image caption استراتژی ناتو در افغانستان مهم ترین محور مذاکرات لیسبون در روز شنبه اعلام شده است

حامدی کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در لیسبون، پایتخت پرتغال، با رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره برنامه خروج نیروهای آنها از کشورش گفتگو می کند.

یکی از سخنگوهای دولت وی گفته است که آقای کرزی و ناتو درباره برنامه خروج نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی، "منافع مشترکی" دارند، اما طرفین باید درباره جزئیات تحقق این هدف به توافق برسند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، نیز گفته که ناتو در افغانستان وارد مرحله ای جدید شده است.

آقای اوباما روز جمعه گفت که در این مرحله، "مسئولیت تامین امنیت افغانستان از سال ۲۰۱۱ میلادی به تدریج به نیروهای افغان واگذار خواهد شد و در سال ۲۰۱۴ میلادی، ارتش افغانستان مسئولیت تامین امنیت در سراسر این کشور را بر عهده خواهد گرفت."

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، نیز روز شنبه در اجلاس ناتو حاضر می شود.

رهبران ناتو جمعه موافقت کردند که سیستم دفاع موشکی پیشرفته ای که آمریکا بر گسترش آن تاکید دارد، همه کشورهای عضو را فرا بگیرد.

رهبران کشورهای عضو ناتو همچنین از تصویب سریع پیمان کاهش سلاح های اتمی آمریکا و روسیه (استارت جدید) حمایت کرده اند.

مخالفت جمهوریخواهان در سنای آمریکا مانع از تصویب این پیمان شده است. روسیه نیز هنوز این پیمان را به تصویب پارلمان (دوما) نرسانده است.

نشست سران ناتو روز جمعه و با هدف احیای استراتژیک این پیمان و آمادگی برای مقابله با تهدیدهای تازه علیه کشورهای عضو آن، در لیسبون آغاز شد.

آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت تغییراتی که بناست در ساختار ناتو ایجاد شود، کشورهای عضو این پیمان را قادر خواهد ساخت به طور موثرتر و با هزینه ای کم تر، با تهدید ها مقابله کنند.

مارک سدویل، نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان، اظهارات اخیر حامد کرزی در مورد عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان را غیر سازنده توصیف کرد.

سخنان آقای سدویل در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری افغانستان بود که هفته گذشته خواهان کاهش عملیات نظامی، به ویژه تهاجم شبانه نیروهای ویژه آمریکایی علیه شورشیان شده بود.

قرار است برای اولین بار پس از جنگ روسیه با گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی، رئیس جمهوری روسیه، در اجلاس ناتو حاضر شود.

ناتو تلاش دارد با بهبود مناسبات خود با روسیه، به مخالفت های چند ساله روسیه با نصب سپر دفاع موشکی در اروپا پایان دهد.

گفته می شود که قول مساعد رئیس جمهوری آمریکا برای تصویب یک پیمان جدید تسلیحات هسته ای با روسیه، در تشویق مقام های روسیه برای همکاری بیشتر با ناتو بی تاثیر نبوده است.

روسیه برای نشان دادن حسن نیت خود وعده داده است که در مورد حمل تدارکات لازم برای پشتیبانی نیروهای ناتو در افغانستان، همکاری بیشتری به عمل آورد.

مطالب مرتبط