محمود عباس تعلیق مشروط شهرک سازی را رد کرد

الخلیل
Image caption اسرائیل گسترش شهرک سازی در نزدیکی شهر الخلیل در کرانه باختری را شروع کرده است

محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان گفته است در صورتی که اسرائیل به شهرک سازی در تمام سرزمین های اشغالی از جمله بیت المقدس شرقی پایان ندهد، حاضر نخواهد شد بر سر میز مذاکره با اسرائیل بازگردد.

محمود عباس در واکنش به پیشنهاد کمک های نظامی و دیپلماتیک آمریکا به اسرائیل برای تشویق این کشور به تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری این سخنان را بیان کرد.

بیت المقدس شرقی از طرح پیشنهادی تعلیق شهرک سازی مستثنی شده است.

رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان، گفت هنوز دعوت رسمی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح را دریافت نکرده است.

وی افزود در صورتیکه اسرائیل با تعلیق کامل شهرک سازی موافقت نکند، هرگونه ادامه مذاکرات منتفی خواهد بود.

روز گذشته 20 نوامبر، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت برای متقاعد ساختن اسرائیل به تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، حاضر است امنیت اسرائیل را کتبا تضمین کند.

دولت آمریکا اخیرا برای جلب موافقت اسرائیل با متوقف ساختن شهرک سازی در کرانه باختری به مدت نود روز، به این کشور وعده داد که امتیازاتی به این کشور خواهد داد.

اگر چه جزئیات این امتیازها اعلام نشده ولی گفته می شود تحویل بیست فروند هواپیمای جنگی رادار گریز اف_35 به اسرائیل از جمله امتیازاتی است که در بسته پیشنهادی آمریکا وجود دارد.

بنا بر گزارش ها، آمریکا همچنین متعهد می شود مانع هر گونه تلاش ضداسرائیلی در شورای امنیت از جمله محکومیت این کشور به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در حمله دو سال قبل به نوار غزه،شود.

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تضمین های پیشنهادی آمریکا را به دقت مطالعه کرده و گفته می شود چند وزیر کابینه اسرائیل بر دادن تضمین کتبی آمریکا پافشاری کرده اند.

اسرائیل به مدت بیست ماه ساخت شهرک های یهودی نشین جدید را در سرزمین های اشغالی متوقف کرده بود ولی این تعلیق در ماه سپتامبر گذشته به پایان رسید.

مطالب مرتبط