به روز شده:  17:11 گرينويچ - 21 نوامبر 2010 - 30 آبان 1389

بهداشت و درمان

استقبال از اظهارات پاپ در مورد اجازه مشروط استفاده از کاندوم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گروههایی که برای مبارزه با بیماری ایدز فعالیت می کنند از این که پاپ بندیکت شانزدهم استفاده از کاندوم را در شرایط استثنایی مجاز دانسته استقبال کرده اند.

رئیس آژانس مبارزه با بیماری ایدز سازمان ملل متحد سخنان پاپ را گام مهمی به پیش توصیف کرد.

رئیس گروهی از کاتولیک های ناراضی آمریکایی نیز که خواهان اصلاحات در کلیسای کاتولیک هستند، اظهار نظر رهبر کاتولیک های جهان را پیروزی منطق و عقل سلیم خواند.

پیتر تاچل، که برای حقوق همجنسگرایان در بریتانیا فعالیت می کند به بی بی سی گفت سخنان پاپ حائز اهمیت است ولی به توضیحات بیشتری نیاز دارد.

پاپ در مصاحبه ای که بخش هایی از آن در روزنامه واتیکان چاپ شده گفته است که استفاده از کاندوم در بعضی مواقع از جمله توسط روسپی ها برای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز موجه است.

ولی پاپ بندیکت همچنین بر این نکته پافشاری کرده که این نوع پیشگیری راه حل ریشه کن کردن بیماری ایدز نیست.

به موافقت پاپ با استفاده از کاندوم در موارد استثنایی، در کتابی که هفته جاری انتشار خواهد یافت اشاره شده است و تحلیلگران آن را انعطاف پذیرتر شدن موضع پاپ در مخالفت با استفاده از کاندوم برای مبارزه با ایدز، تعبیر می کنند.

این کتاب بر اساس یک رشته مصاحبه های وی با پیتر سیوالد، روزنامه نگار آلمانی در سال جاری میلادی است.

پاپ بندیکت

سازمان ملل متحد سخنان پاپ را گام مهمی به پیش توصیف کرد

خیرنگار بی بی سی در واتیکان می گوید پاپ در حقیقت در باره موضوعی صحبت کرده که روحانیون ارشدکاتولیک سال هاست در باره آن بحث می کنند؛ این که ضرر استفاده از کاندوم از خطر گسترش ایدز ممکن است کمتر باشد.

به عقیده خبرنگار بی بی سی اظهارات اخیر پاپ بندیکت در حقیقت در نظر کلیسای کاتولیک مبنی بر ممنوعیت استفاده از کاندوم، شکاف ایجاد کرده است.

کلیفورد لانگلی که در یک روزنامه کاتولیک بریتانیایی کار می کند می گوید امتیاز کوچکی که پاپ بندیکت داده است ممکن است از آن چه در ظاهر به نظر می رسد به مراتب بیشتر باشد چون ممکن است تمام تعالیم کلیسای کاتولیک در مورد ممنوعیت جلوگیری از بارداری را زیر سئوال ببرد.

مخالفت صریح واتیکان با کاربرد هرگونه وسیله پیشگیری از بارداری، انتقاد محافل علمی و بهداشتی را به همراه داشت.

این مجامع معتقد بودند منع استفاده از کاندوم به گسترش ایدز کمک می کند.

سال گذشته پاپ بندیکت در جریان بازدید از کشورهای آفریقایی گفته بود توزیع کاندوم در میان مردم ممکن است عملا به گسترش ایدز کمک کند.

این اظهارات با انتقاد چندین کشور عضو اتحادیه اروپا روبرو شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.