تاسیسات جدید کره شمالی، چالش جدید دولت اوباما

یک دانشمند هسته ای آمریکایی می گوید که در دیدار هفته گذشته اش از کره شمالی به او تاسیسات پهناور اتمی نشان داده شده است.

زیگفرید هکر یکی از محققان دانشگاه استنفورد به روزنامه نیویورک تایمز گفته که در این سفر به او صدها سانتریفوژ غنی سازی اروانیوم نشان داده شده که از آنها می توان در ساخت تسلیحات اتمی استفاده کرد.

مقامات آمریکایی می گویند که وقتی بازرسان بین المللی تسلیحات اتمی در آوریل 2009 میلادی از کره شمالی اخراج شدند، این تاسیسات وجود نداشت.

دکتر زیگفرید هکر گفته که از مشاهده تاسیسات پیچیده اتمی جدید کره شمالی متحیر مانده است. مقامات کره شمالی به او گفته اند که قبلا دو هزار سانتریفوژ را نصب و راه اندازی کرده اند، اما به او اجازه عکسبرداری از این سانتریفوژها را نداده اند. همچنین او مجاز نبوده که در مورد ادعای مقامات کره شمالی مبنی بر غنی سازی اورانیوم با غلظت پائین برای استفاده در نیروگاه هسته ای تحقیق کند.

مقامات آمریکایی می گویند که به گمان آنها کره شمالی در تلاش است تا برای تولید بمب های اتمی، اورانیوم را با غلظت بالا غنی سازی کند. حدس و گمان های بسیاری وجود دارد که چرا در این زمان مقامات کره شمالی تاسیسات اتمی جدید خود را به دکتر هکر نشان داده اند.

به گفته آنها شاید مقامات کره شمالی با استفاده از این کار می خواهند موقعیت خود را برای چانه زنی در مذاکرات بین المللی تقویت کنند و علاوه بر آن امیدوارند که بعدها هم برای تعطیل کردن این تاسیسات امتیاز بگیرند، از سوی دیگر این کار می تواند نشانه آن باشد که کره شمالی تصمیم دارد برنامه اتمی خود را تسریع کند.

در هر صورت این موضوع چالش جدیدی برای دولت باراک اوباما تلقی می شود که هدفش خلع سلاح هسته ای جهانی است.

گزارش نیویورک تایمز در حالی منتشر شده که استفن بوزورث، نماینده ارشد آمریکا در مورد مسایل کره شمالی به کشورهای آسیایی سفر کرده است. یکی از اهداف او در این سفر احیای مذاکرات شش جانبه در مورد برنامه اتمی کره شمالی است.

مطالب مرتبط