آمریکا: کره شمالی بسوی بی ثباتی منطقه حرکت می کند

مایک مولن
Image caption دریاسالار مولن می گوید گزارش اخیر صحت نگرانی آمریکا را تایید می کند

آمریکا می گوید انتشار گزارش ساخت نیروهای اتمی جدید در کره شمالی مدرک دیگری از "رفتار تخاصم جویانه" پیونگ یانگ است.

دریاسالار مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشته کره شمالی "به مسیری ادامه می دهد که منطقه را بی ثبات می کند."

یک دانشمند هسته ای آمریکایی گفته است در دیدار هفته گذشته اش از کره شمالی "بیش از ۱۰۰۰ سانتریفوژ" غنی سازی اورانیوم به او نشان داده شده است.

زیگفرید هکر یکی از محققان دانشگاه استنفورد طی مقاله ای که در سایت این دانشگاه منتشر کرده گفته است در سفر هفته پیش به کره شمالی از مشاهده تاسیسات اتمی وسیع این کشور متحیر شده است.

مایک مولن روز یکشنبه به شبکه خبری سی ان ان گفت این موضوع تایید کننده سالها نگرانی آمریکا از تاسیسات غنی سازی اورانیوم است که کره شمالی همواره تکذیب می کرد.

در سپتامبر سال گذشته کره شمالی سرانجام اعلام کرد که آخرین مراحل غنی سازی اورانیوم را طی می کند و هشدار داد که به بازیافت پلوتونیم برای استفاده های نظامی ادامه می دهد.

دریاسالار مولن گفت گزارش اخیر را باید با توجه به غرق شدن یک ناو جنگی کره جنوبی در مارس گذشته در نظر گرفت.

آمریکا و کره جنوبی، پیونگ یانگ را عامل حمله اژدری به این کشتی جنگی می دانند.

مایک مولن گفت که همه اینها حاکی از "رفتاری تخاصم جویانه" است که می تواند در منطقه ای خطرناک ایجاد بی ثباتی کند.

مقامهای کره شمالی به زیگفرید هکر گفته اند که قبلا دو هزار سانتریفوژ را نصب و راه اندازی کرده اند، اما به او اجازه عکسبرداری از این سانتریفوژها را نداده اند. همچنین او مجاز نبوده که در مورد ادعای مقامات کره شمالی مبنی بر غنی سازی اورانیوم با غلظت پائین برای استفاده در نیروگاه هسته ای تحقیق کند.

مقام های آمریکایی می گویند که وقتی بازرسان بین المللی تسلیحات اتمی در آوریل ۲۰۰۹ میلادی از کره شمالی اخراج شدند، این تاسیسات وجود نداشت.

Image caption تصویری از Digital Globe Satellite که ساخت تاسیسات هسته ای را در مجموعه هسته ای "یانگ بیان" کره شمالی در چهارم نوامبر ۲۰۱۰ نشان می دهد

مطالب مرتبط