نگرانی از برنامه آموزشی مدارس سعودی در بریتانیا

اسلام و بریتانیا
Image caption گفته می شود حدود پنج هزار نفر در مدارس اسلامی متعلق به عربستان سعودی در بریتانیا تحصیل می کنند

دولت بریتانیا می گوید اجازه نمی دهد در مدارس عربستان سعودی در بریتانیا دروسی که محتوای آن یهودی ستیزی و محکوم کردن همجنسگرایی است، تدریس شود.

در یک برنامه تلویزیون بی بی سی موسوم به پانوراما، که به این موضوع اختصاص یافت، گفته شد که در بریتانیا حدود پنج هزار دانش آموز در بیش از 40 مدرسه و موسسه متعلق به عربستان سعودی، برنامه درسی مدارس دولتی عربستان سعودی را می آموزند.

در یکی از کتاب های درسی این مدارس عکس دست و پای قطع شده سارقان دیده می شود.

در کتاب دیگری، مجازات همجنسگرایان، مرگ تعیین شده و در باره نظرات مختلف که آیا اجرای مجازات باید از طریق سنگسار، سوزاندن و یا پرتاب کردن مجرم از بالای صخره باشد، بحث شده است.

در کتابی که برای دانش آموزان چهارده ساله است، قوانین شریعت و مجازات دزدی به تفصیل شرح داده شده و جزئیات نحوه قطع دست و پای سارق با تصویر نشان داده می شود.

دولت عربستان سعودی می گوید ارتباط رسمی با این مدارس و موسسه های نیمه وقت ندارد و آن‌ها را تایید نکرده است.

ولی در برنامه پانوراما نشان داده می شود که یکی از کتاب هایی که در این گونه مدارس در لندن تدریس می شود، متعلق به دولت سعودی است.

وزیر آموزش و پرورش بریتانیا می گوید در این کشور جایی برای تعالیم عربستان سعودی در ارتباط با یهودیان و همجنسگرایی وجود ندارد چون این مسائل موضوع هایی نیستند که در مدارس انگلیسی به آن پرداخته شود.

نیل رابینسون، که کارشناس قرآن است می گوید نحوه پرداختن به این مسائل، بدون خطر نیست چون تنها بخشی از تعالیم اسلام است و چنانچه به دست افراد بدون صلاحیت بیافتد، ممکن است به احساسات یهودی ستیزی دامن بزند.

سه سال قبل، بی بی سی تحقیقاتی کرد که نشان می داد در کتب درسی مدرسه ای در غرب لندن که بودجه آن را عربستان سعودی تامین می کند، به یهودیان و مسیحیان با لحن تحقیرآمیزی اشاره شده است.

این موضوع سبب شد که مقامات بلند پایه دیپلماتیک عربستان سعودی تضمین دهند که این مطالب از کتب درسی حذف خواهد شد.

مطالب مرتبط