اسرائیل در مرز مصر، حصار امنیتی می سازد

is اسرائیل با هدف جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی یک حصار امنیتی بزرگ در امتداد مرز خود با مصر می سازد.

دولت اسرائیل اعلام کرد که پس از ماهها برنامه ریزی و انجام کارهای مقدماتی، ساخت این دیوار را در ماه مارس سال آینده آغاز می کند.

این دیوار امنیتی ۲۵۰ کیلومتری مجهز به حصاری الکتریکی و سیستم های کنترل پیشرفته خواهد بود.

هزینه ساخت این حصار امنیتی بیش از سیصد و پنجاه میلیون دلار برآورد شده است.

براساس آمار منتشرشده از سوی دولت اسرائیل هر هفته صدها مهاجر که بسیاری از آنها خواستار پناهندگی هستند از مصر به اسرائیل وارد می شوند.

این آمار نشان می دهد که در حد فاصل ژانویه تا نوامبر سال جاری بیش ار ده هزار مهاجر به طور غیرقانونی وارد خاک اسرائیل شده اند. این در حالی است که این آمار در سال ۲۰۰۹ میلادی، ۴۳۴۱ نفر بوده است.

در سالهای اخیر، دهها مهاجرآفریقایی در پی تیراندازی نیروهای مرزی مصر جان خود را از دست داده اند.

این در حالی است که مقامات مصری گفته اند که نگهبانان مرزی تنها به کسانی شلیک می کنند که فرمان ایست نیروهای مرزی را نادیده می گیرند.

سازمان ملل متحد و گروههای حقوق بشر از مصر خواسته اند تا استفاده از نیروی نظامی بیشتر را در نواحی مرزی متوقف کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ورود مهاجران غیرقانونی را تهدیدی دانست برای آنچه که او " ویژگی یهودی و کشور دمکراتیک اسرائیل" توصیف کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در قاهره، توافق امضا شده بین لیبی و ایتالیا در سال ۲۰۰۹ میلادی باعث شد که یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرهای دریایی برای عبور غیرقانونی مهاجران آفریقایی به اروپا مسدود شود، که این امر منجر به هجوم مهاجران غیرقانونی به سوی اسرائیل شد.

خبرنگار بی بی سی همچنین می افزاید بسیاری از مهاجران آفریقایی معتقدند که در حاضر نه تنها فرصت های شغلی بهتری در اسرائیل وجود دارد، بلکه شرایط کاری در اسرائیل با استانداردهای غربی سازگاری بیشتری دارد.

مطالب مرتبط