سرنوشت معدنچیان گرفتار در نیوزیلند همچنان نامعلوم است

تلاش ها برای تحقیق در مورد ۲۹ معدنچی که از زمان وقوع انفجار در معدنی واقع در نیوزیلند در روز جمعه ۱۹ نوامبر ناپدید شده اند ادامه دارد.

مهندسان در حال تکمیل عملیات حفاری یک حفره آزمایشی هستند که به آنها اجازه می دهد گازهای موجود در معدن را اندازه بگیرند.

این حفره به قطر ۱۵ سانتی متر، تا دوشنبه شب ۲۲ نوامبر عمقش ۱۴۲ متر بود و تا رسیدن به محلی که تصور می رود معدنچیان باشند، ۲۰ متر دیگر مانده است.

پس از حفر این تونل، ابزاری برای بررسی وضعیت و علائم حیات در این معدن به داخل آن فرستاده می شود. قرار است یک روبات نیز به داخل معدن فرستاده شود.

مقامات ارشد گفته اند که منتظر همه نوع پیشامدی حتی از دست دادن افراد هستند.

پیشتر، رئیس پلیس این کشور اعلام کرد که شرایط برای ورود تیم نجات به داخل معدن، ایمن نیست. او اضافه کرد که وضعیت ساعت به ساعت بدتر می شود.

مدیر ارشد شرکت مجری عملیات معدن کاوی گفته است که هنوز برای نجات بازماندگان انفجار، امید وجود دارد.

پیتر وایتهال، افزود اینکه چه تعدادی از معدنچیان هنوز زنده هستند معلوم نیست ولی هر تعدادی که باشند، باید آنها را نجات دهیم.

از جمعه بعد از ظهر هیچ تماسی با معدنچیان برقرار نشده است. این گروه شامل ۲۴ نفر نیوزیلندی، دو استرالیایی، دو بریتانیایی و یک نفر اهل آفریقای جنوبی است.

مقدار زیاد گازهای متان و منو اکسید کربن در داخل معدن از دستیابی ماموران نجات به معدنچیان، جلوگیری می کند.

این مردان در معدن ریور پایک در ساوث ایلند یا جزیره جنوبی نیوزیلند گیر افتاده اند. انفجار روز جمعه ناشی از انتشار گاز متان بود.

دوشنبه شب شرکت ریور پایک گفت که حفاری تونل آزمایشی خوب پیش می رود ولی وقتی به یک لایه سنگی سخت برخورد کردند، سرعت کارشان کمتر شده است.

پیتر وایتهال گفت که حفاری حفره آزمایشی به داخل معدن هنوز به اندازه ده متر دیگر باید ادامه یابد، تا به عمقی که مورد نظر است یعنی ۱۶۲ متر برسد.

سخنان آقای وایتهال پس از پخش ویدیوی ضبط شده با دوربین مدار بسته بیان می شود؛ ویدیویی که انفجار معدن را نشان می دهد ولی هنوز تایید نشده است.

هر معدنچی به اندازه ۳۰ دقیقه اکسیژن به همراه داشت که این مقدار برای رسیدن به محل نگهداری اکسیژن در داخل معدن کافی است. اگر معدنچیان به این اکسیژن دست یافته باشند،‌ می توانند تا چندین روز زنده بمانند.

گفته می شود که آنها فلاسک آب هم همراه دارند ولی غذا همراهشان نیست. لامپ روی کلاه آنها تا ۲۴ ساعت کار می کند.

مطالب مرتبط