سازنده مرکز اسلامی نیویورک خواستار کمک فدرال شد

مرکز دینی نیویورک
Image caption گفته می شود این پروژه ۱۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت

شرکت سازنده مرکز اسلامی جنجالی نیویورک اعلام کرده که برای بنای پروژه پارک ۵۱ درخواست کمک فدرال کرده است.

این درخواست کمک مالی در صورت تصویب از محل کمک هایی که اداره مسکن و توسعه شهری برای بازسازی خرابی های حملات یازده سپتامبر اختصاص داد، تامین خواهد شد.

در سپتامبر گذشته، انتشار خبر ساخت یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل برجهای دوقلوی نیویورک که در سال ۲۰۰۱ مورد حمله گروه القاعده قرار گرفت، واکنش های منفی زیادی در آمریکا ایجاد کرد.

شریف الجمال مدیر شرکت مستغلاتی سوهو که سازنده این مرکز اسلامی است طی بیانیه ای گفت که چنین درخواستی تنظیم و ارائه شده است.

وی گفت این کمکها صرف برنامه هایی مانند آموزش های مقابله با خشونتهای خانگی، کلاس های عربی و زبانهای دیگر ، کمک به افراد بی خانمان و نمایشگاه های فرهنگی و ارائه کمک به مهاجران خواهد شد.

شرکت توسعه جنوب منهتن تاکنون ۲۶۵ درخواست به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار برای برنامه های فرهنگی دریافت کرده است . اما کل بودجه ای که این شرکت دارد فقط ۱۷ میلیون دلار است.

این بودجه از محل مالیات های مردم تامین می شود.

اوی شیک مدیر این شرکت گفت که این درخواستها تحت بررسی قرار دارد، تا از میان آنها پروژه هایی که اثرات فرهنگی دراز مدتی خواهد داشت، انتخاب شود.

این کمک ها از ۱۰۰ هزار دلار تا ۱ میلیون دلار هستند. عوامل دیگری همچون اشتغال زایی و توجیه اقتصادی نیز در این تصمیم گیری ها دخالت دارد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که درخواست پروژه پارک ۵۱، ۵ میلیون دلار است، اما این رقم تاکنون بطور رسمی تایید نشده است.

هیات مدیر شرکت توسعه جنوب منهتن برندگان این درخواستها را تا پایان سه ماهه نخست سال میلادی انتخاب می کند.

گفته می شود پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری پارک ۵۱ نیاز به جلب کمک های بسیار بیشتری خواهد داشت.

برخی از مردم آمریکا ساخت این مجموعه در نزدیکی محل سابق ساختمان مرکز تجارت جهانی را نشانه ای نمادین از برافراشته شدن پرچم اسلام در محلی می دانند که در سال ۲۰۰۱ میلادی، مورد حمله کسانی قرار گرفتند که خود را از جمله پیروان جدی این دین معرفی می کردند.

در سپتامبر گذشته تری جونز، کشیش کلیسایی کوچک در شهر گینزویل فلوریدا در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرد که قصد دارد در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر نسخه یا نسخه هایی از قرآن را آتش بزند.

او این تصمیم را بدنبال فشار افکار عمومی و مقام های آمریکا لغو کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از بنای این مرکز اسلامی دفاع کرده است.

طراحان و مجریان این طرح می گویند هدف از ساخت چنین مرکزی تنها جذب پیروان ادیانی خاص نخواهد بود، بلکه ایده اولیه فراهم کردن محلی جهت گذران مفید وقت برای ساکنان محلی و همچنین علاقه مندان به آشنایی با ادیان است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست