به روز شده:  13:02 گرينويچ - سه شنبه 23 نوامبر 2010 - 02 آذر 1389

آسیا

کره شمالی کره جنوبی را گلوله باران کرد

کره

رئیس جمهوری کره جنوبی دستور داده تا ارتش این کشور در صورت بروز عملیات تحریک آمیز بیشتر از سوی کره شمالی ، دست به اقدام تلافی جویانه موشکی بزند. اشاره لی میونگ بک، رئیس جمهوری کره جنوبی به به پرتاب دهها گلوله توپ به یکی از جزایر این کشور توسط کره شمالی در نزدیکی مرز دو کشور است.

این درگیری از جدی ترین برخوردهای مرزی بین دو کشور از زمان خاتمه جنگ کره است.

به گزارش منابع کره جنوبی، در این درگیری دست کم دو سرباز کره جنوبی کشته و چند نظامی دیگر و همچنین تعدادی افراد غیرنظامی هم زخمی شده اند و عملیات انتقال غیرنظامیان ساکن در منطقه درگیری در جریان است.

بسیاری از گلوله های شلیک شده توسط توپخانه کره شمالی به یکی از پایگاههای نظامی کره جنوبی در جزیره یون پیونگ اصابت کرده است.

در همین حال، واحدهای ارتش کره جنوبی که در یک مانور نظامی در منطقه شرکت داشتند، به آتش توپخانه کره شمالی پاسخ دادند.

در پی این حادثه، ارتش کره جنوبی به حال آماده باش در آمده و نیروی هوایی این کشور نیز تعدادی جنگنده به منطقه یون پیونگ اعزام کرده است.

در عین حال، مقامات کره شمالی گفته اند که این کره جنوبی بوده ابتدا دست به حمله زده و واحدهای کره شمالی به این حمله پاسخ دادند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارشی گفته است: " علیرغم هشدارهای مکرر، کره جنوبی از ساعت یک بعدازظهر اقدام به پرتاب دهها گلوله کرد. و ما هم فورا به اقدام نظامی دست زدیم."

عکس‌هایی از درگیری بین دو کره

از زمان خاتمه جنگ کره در سال ۱۹۵۳، دو کشور گهگاه شاهد درگیری های مرزی بوده اند ، اما برخورد اخیر زمانی گزارش می شود که تنش بین دو کشور افزایش یافته است.

پیش از وقوع این حادثه، استفان بوسورث، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، گفته بود که ایالات متحده در واکنش به گزارش کره شمالی در مورد ادامه کار روی یک تاسیسات غنی سازی اورانیوم جدید، شرکت در مذاکرات شش جانبه را متوقف کرده است.

آقای بوسورث گفته است که مقامات کره شمالی تجهیزات جدید هسته ای را به یک کارشناس اتمی آمریکایی که هفته گذشته از کره شمالی دیدن کرده بود نشان دادند.

واکنش ها

آمریکا آتشباری کره شمالی به خاک کره جنوبی را به شدت محکوم کرده و کاخ سفید با صدور بیانیه ای، از کره شمالی خواسته است فورا به اقدامات خصمانه خود علیه کره جنوبی خاتمه دهد.

دولت های روسیه و چین هم، که روابطی نزدیکتر با کره شمالی دارند، نسبت به هر گونه اقدامی که باعث افزایش تنش در شبه جزیره کره شود هشدار داده اند.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن هم هشدار داده که کشورش برای بروز هر گونه حادثه ای آماده است.

در همین حال، بانک مرکزی کره جنوبی برای ارزیابی تاثیر این حادثه بر بازارهای بین المللی خواستار برگزاری نشستی اضطراری شده است.

کره شمالی:‌ گاهشمار ۲۰۱۰

 • ۲۶ مارس

  کشتی جنگی چیونان، متعلق به کره جنوبی غرق شد و ۴۶ دریانورد را به کشتن داد.
 • ۲۰ مه

  گروه تحقیق اعلام کرد که اژدر کره شمالی کشتی کره جنوبی را غرق کرده است. دولت کره شمالی این موضوع را تکذیب کرد.
 • ژوئیه تا سپتامبر

  کره جنوبی و آمریکا مانور نظامی مشترکی برگزار کردند؛ آمریکا تحریم های بیشتری علیه کره شمالی اعمال کرد.
 • ۲۹ سپتامبر

  کره شمالی کنگره حزب حاکم را برگزار کرد که امری نادر است. این موضوع به عنوان اقدامی در جهت جانشین شدن پسر به جای پدر تلقی می شود.
 • ۲۹ اکتبر

  سربازان دو کره در نواحی مرزی به تبادل آتش پرداختند.
 • ۱۲ نوامبر

  کره شمالی به یک دانشمند آمریکایی تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم خود را نشان داد که پیشتر آن را اعلام نکرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.