ایران: گامبیا تحت فشار خارجی قطع رابطه کرد

Image caption یحیی جامه، رئیس جمهوری گامبیا، در سالگرد سفر آقای احمدی نژاد به گامبیا روابط با ایران را قطع کرد

دو مقام ارشد جمهوری اسلامی گفته اند که گامبیا تحت فشار کشورهای دیگر کلیه روابط خود با ایران را قطع کرده است.

گامبیا که یکی از کوچک ترین کشورهای قاره آفریقاست، دوشنبه اعلام کرد که کلیه روابطش با ایران را قطع می کند و به دیپلمات های جمهوری اسلامی ۴۸ ساعت فرصت داد که این کشور را ترک کنند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در کویت است، بدون نام بردن از کشور خاصی ، گفته است که حضور ایران در قاره آفریقا "به مذاق برخی کشورها خوش نمی آید" و آنها فشارهای زیادی را بر کشورهای آفریقایی برای محدود کردن روابط خود با تهران وارد می آورند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از آقای مهمانپرست نوشته است: "ما شرایط آنها را درک می کنیم زیرا موجی از فشارهای سنگینی به این کشورها وارد می شود."

اما علاء‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، در گفتگویی با ایرنا، آمریکا و کشورهای متحدش و "صهیونیست ها" را مسبب قطع رابطه گامبیا با ایران دانسته است.

مقام های آمریکایی در این خصوص اظهار نظری نکرده اند.

به گزارش ایرنا، علاء‌الدین بروجردی گفته است: "در دولت آقای احمدی نژاد رویکرد متفاوتی نسبت به دولت‌های گذشته در خصوص کشورهای آفریقایی اتخاذ شد و در این راستا معاونت آفریقایی در وزارت امور خارجه تشکیل شد."

وی با عنوان این موضوع که روابط ایران و گامبیا در سطح عالی سیاسی نبوده، افزوده است: "روابط ما گامبیا حتی در حد تاسیس سفارتخانه نبود و سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال مسوولیت امور مربوط به گامبیا را نیز به عهده داشت و دفتری در این کشور تاسیس شده بود."

محموله اسلحه

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه اش با ایرنا تایید کرده که یک محموله تسلیحاتی که نیجریه در اواخر ماه اکتبر کشف و ضبط کرد قرار بوده به گامبیا ارسال شود.

سخنان آقای بروجردی که توسط ایرنا منتشر شده بود، در ساعت انتشار این خبر در وب سایت این خبرگزاری حذف شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع ناشناس خود در دولت گامبیا گزارش داده است که قطع رابطه گامبیا با ایران به محموله یادشده ارتباط دارد.

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه گامبیا در مصاحبه با آسوشیتدپرس ارتباط این ماجرا با محموله کشف شده را رد کرده، اما به طور رسمی علت قطع رابطه دیپلماتیک، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورش با جمهوری اسلامی را بیان نکرده است.

این در حالیست که آقای بروجردی به ایرنا گفته است: "یکی از شرکت‌های ایرانی سال‌ها پیش قراردادی را در این خصوص منعقد کرده بود و طبق مقررات بین‌المللی قرار بود این محموله به گامبیا ارسال شود."

برخی مقام های امنیتی اسرائیل پیش از ایران را متهم کرده بودند که قصد داشته این سلاح ها را به گروه فلسطینی حماس در نوار غزه برساند.

دیدار احمدی نژاد از گامبیا

دولت یحیی جامه، رئیس جمهوری گامبیا، دوشنبه یکم آذرماه (۲۲ نوامبر) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "تمام پروژه ها و برنامه های دولت گامبیا که با همکاری جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود، لغو شده است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، یک سال پیش با سفر به گامبیا بر توسعه روابط با این کشور تاکید کرده بود.

بر اساس مطالب منتشر شده در وب سایت آقای احمدی نژاد، او در دوم آذرماه ۱۳۸۸ در بانجول، پایتخت گامبیا، روابط ایران و گامبیا را "برادرانه و بسیار خوب و مثبت" ارزیابی کرده بود.

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری مشترکی با یحیی جامه، رئیس جمهوی گامبیا، گفته بود: "جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط و همکاری های خود را در همه زمینه ها با گامبیا گسترش دهد و هیچ محدودیتی هم برای توسعه این روابط نداریم."

یحیی جامه در سال ۱۹۹۴ با انجام یک کودتای نظامی قدرت را در گامبیا در دست گرفت. او در سال ۲۰۰۶ میلادی سومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

گروه های طرفدار حقوق بشر دولت وی را به نقض حقوق و آزادی های اساسی شهروندان متهم کرده اند، اما وی این اتهام را رد می کند.