معدنچیان گرفتار در نیوزیلند 'جان باخته‌اند'

Image caption خانواده های معدنچیان پس از شنیدن تازه ترین خبر کاملا مستاصل شده اند.

اعلام شده است که تمام ۲۹ معدنچی که از روز جمعه (۱۹ نوامبر)، در یک معدن زغال سنگ در نیوزیلند گرفتار بودند پس از دومین انفجار کشته شده اند.

گری نولز، یکی از مقام های پلیس نیوزیلند گفت امید نمی رود که حتی یک نفر از معدنچیان پس از انفجار مهیب زیر زمینی در معدن رودخانه پایک واقع در جزیره ساوت، زنده مانده باشد.

جان کی، نخست وزیر نیوزیلند، در سخنانی در روز چهارشنبه (۲۴ نوامبر)، گفت از دست رفتن جان این معدنچیان یک مصیبت ملی است.

از روز جمعه که اولین انفجار در این معدن رخ داد، ارتباط با معدنچیان - بیست و چهار شهروند نیوزیلند، دو استرالیایی، دو بریتانیایی و یکی شهروند آفریقای جنوبی - قطع بوده است.

شهردار گریموت، نزدیک ترین شهر به این معدن، گفت خانواده های معدنچیان پس از شنیدن تازه ترین خبر به شدت متاثر شده اند.

"همچنان امیدوار"

گری نولز، که هدایت عملیات نجات را در دست داشته است، گفت روز چهارشنبه حدود ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت محلی (یک و نیم بامداد به وقت گرینویچ)، یک انفجار دیگر در داخل معدن پایک روی داد.

او به خبرنگاران گفت: "ما معتقدیم که هیچ کس زنده نمانده و همگی مرده اند."

آقای نولز افزود: "وقتی انفجار رخ داد من در محل حادثه حضور داشتم و باید بگویم که انفجار دوم مانند انفجار اول مهیب و وحشت آور بود و اکنون عملیات نجات به عملیات بیرون کشیدن اجساد تغییر کرده است."

کوتاه مدتی پیش از انفجار دوم، امدادگران برای ورود به معدن آماده می شدند که مطلع شدند میزان گاز متان در داخل معدن بیش از حد بالاست و امکان ورود به معدن نیست.

به گفته مقامات نیوزیلند، دومین انفجار به مراتب بزرگتر و قوی تر از انفجار روز جمعه بوده و حدود سی ثانیه طول کشیده است.

پیتر ویتهال، مدیر معدن زغال سنگ رودخانه پایک، روز چهارشنبه گفت حداکثر تلاش به کار خواهد رفت تا اجساد معدنچیان بیرون آورده شود.

او گفت: "خانواده های معدنچیان امیدوار بودند که فرزند و یا برادرشان خوش شانس باشد و زنده بماند. من هم دیگر این شانس را ندارم که همکاران خودم را ببینم."

برخی از اعضای خانواده های معدنچیان پس از شنیدن خبر انفجار دوم و احتمال مرگ همه معدنچیان، شیون کشیدند و نقش زمین شدند.

تونی کوکشورن، شهردار شهرستان گریموت گفت: "آنها با خشم فریاد می کشند و اتفاقی را که افتاده مشمئز کننده می دانند و خیلی ها احساس می کنند که مسئولان آنها را گمراه کرده اند."

اما در همین حال برخی هنوز امیدوارند که خبر خوشی داده شود.

لوری دریو، پدر معدنچی بیست و یک ساله، زن دریو، به خبرنگاران گفت: "من هنوز امیدوارم یک نفر را زنده پیدا کنند."

نخست وزیر نیوزیلند گفته است که فردا به محل معدن سفر می کند تا با خانواده معدنچیان ملاقات و از امدادگران سپاسگزاری کند.

او گفت: "۲۹ مردی که ما در این چند روز با چهره های آنها کاملا آشنا شده بودیم دیگر هرگز در میان ما نخواهند بود و ما اکنون ملتی در سوگ هستیم."

نخست وزیر نیوزیلند همچنین به استرالیا، بریتانیا و آفریقای جنوبی تسلیت گفت.

آقای کی ضمن ستودن همه کسانی که در عملیات نجات مشارکت داشتند، گفت اکنون در باره این که چگونه این واقعه اسفبار رخ داد، تحقیقات کامل انجام خواهد گرفت.

مطالب مرتبط