به روز شده:  14:51 گرينويچ - چهارشنبه 24 نوامبر 2010 - 03 آذر 1389

خاورمیانه

درگیری پلیس مصر با مسیحیان قبطی این کشور

عکس هایی از درگیری در قاهره

پلیس مصر با مسیحیان قبطی در این کشور بر سر ساخت کلیسایی جدید درگیر شده است.

پلیس با پرتاب گاز اشک آور حداقل ۱۵۰ معترض مسیحی قبطی را در قاهره پایتخت مصر متفرق کرد.

خبرنگاران می گویند در این درگیری یک نفر از معترضان کشته شده و تعداد زیادی از نیروهای پلیس و معترضان زخمی شده اند.

حدود ۲۰ نفر نیز در این درگیریها دستگیر شدند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، مسیحیان می گویند آنها برای ساخت این کلیسا مجوز داشتند اما رسانه های مصر وجود این مجوز را تکذیب کردند.

مسیحیان قبطی حدود ۱۰ درصد جمعیت ۸۵ میلیونی مصر را تشکیل می دهند.

در گذشته مسیحیان و مسلمانان در این کشور با یکدیگر مشکلاتی داشتند. دو گروه معتقدند آنها به یک اندازه از آزادی برای ساخت بناهای مذهبی و برگزاری مراسم هایشان برخوردار نیستند.

راجرهاردی، تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید که به طور سنتی در شهرک ها و روستاهای مصر، مسیحیان و مسلمانان در کنار هم با آرامش زندگی می کردند اما با ظهور اسلام گرایی در دهه ۱۹۷۰ میلادی - و به ویژه گروه های مسلح اسلام گرا در دهه ۱۹۸۰ - این وضعیت به تدریج تغییر کرده است.

پیکارجویانی که با نظام حاکم بر مصر مخالف بوده و به مقام ها و نیروهای امنیتی حمله کرده اند، اقلیت مسیحی را نیز هدف قرار داده اند.

تحلیلگر بی بی سی می گوید در سال های اخیر تنش های جدیدی میان مردم عادی به وجود آمده است.

مسیحیان قبطی

مسیحیان قبطی حدود ۱۰ درصد جمعیت ۸۵ میلیونی مصر را تشکیل می دهند

بسیاری از مسیحیان مصر که امکانات لازم را دارند این کشور را ترک کرده اند؛ الگویی که در نقاط دیگر خاورمیانه نیز دیده می شود. جمعیت مسیحی عراق و اراضی فلسطینی رو به کاهش بوده است و بافت قدیمی این منطقه که چند فرهنگی بوده، به تدریج در حال از بین رفتن است.

قبطی ها تا چندين قرن پس از فتح مصر توسط سپاهيان اسلام در قرن هفتم، همچنان در اکثريت بودند.

امروزه آنها از تبعيض در محيط کار، محدوديت های اعمال شده در مورد احداث کليسا و هراس از تلاش افراط گرايان مسلمان برای وادار کردن مسيحيان برای گرويدن به اسلام شکايت می کنند.

برخی قبطی ها استدلال می کنند که حملات قبلی عليه آنها بدون مکافات مانده يا مجازاتها سبک بوده اند.

کليسای آنها در سال 451 ميلادی از کليسای ارتودکس شرقی و کاتوليک رومی جدا شد که ناشی يک اختلاف نظر عقيدتی در مورد ماهيت عيسی مسيح بود اما امروز نگاه قبطی ها در مورد اکثر مسائل به کليسای ارتودکس شرقی نزديک است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.