به روز شده:  04:31 گرينويچ - پنج شنبه 25 نوامبر 2010 - 04 آذر 1389

بریتانیا

رویارویی دانشجویان معترض بریتانیایی با پلیس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پلیس لندن آخرین تجمع اعتراض آمیز دانشجویان را در مرکز این شهر متفرق کرده است. به گفته پلیس، درگیری ها ۱۷ زخمی برجای گذاشت که دو تن آنها از ماموران پلیس بودند.

ماموران پلیس روز چهارشنبه در مرکز این شهر مقابل دانشجویان معترض به افزایش هزینه تحصیل در دانشگاه های بریتانیا صف آرایی کردند.

در تظاهرات چهارشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) یک ماشین پلیس که در خیابان "وایت هال" در میان دانشجویان گیر افتاده بود، مورد حمله گروهی از معترضان قرار گرفت.

درحالیکه پلیس تلاش می کرد این تظاهرات را کنترل کند، معترضان با پلیس درگیر شدند، آتش روشن کردند و وسایلی را به سمت پلیس پرتاب کردند.

پلیس می گوید دو تن از مامورانش در این درگیری ها مجروح شده اند که دست یکی از آنها شکسته است.

معترضان در لندن برای اعتراض، از جمله در مقابل دفتر حزب لیبرال دموکرات، حزب شریک در دولت ائتلافی که نیک کلگ، رهبر آن معاون نخست وزیر است، تجمع کردند.

دانشجویان رهبران این حزب را متهم کرده اند که به تعهدشان مبنی بر بالا نرفتن هزینه دانشگاه ها عمل نکرده اند.

آقای کلگ در گفت و گو با رادیو ۲ بی بی سی در پاسخ به این انتقاد گفت: "از اینکه در سیاست و یا زندگی قولی را بدهی و نتوانی به آن عمل کنی، متنفرم. ما قولی دادیم اما نتوانستیم آن را عملی کنیم. ما نتوانستیم در انتخابات به طور کامل برنده شویم و در سازشی آشکار، ائتلاف کردیم."

ما این حق را داریم که اعتراض کنیم. حق داریم نافرمانی مدنی کنیم. حق داریم سالن های سخنرانی را اشغال کنیم.

یکی از دانشجویان معترض

این اعتراض ها در نقاط دیگر بریتانیا نیز به وقوع پیوسته و دانشجویان در شهرهای وینچستر، کمبریج و لیدز هم کلاس های درس را ترک کرده اند.

همچنین معترضان در دانشگاه های منچستر، لیورپول، شفیلد، بریستول، آکسفورد، کمبریج، نیوکاسل، لیدز، کاردیف، گلاسکو و ادینبورگ راهپیمایی کردند.

دلیل اعتراض های دانشجویان برنامه ای است که دولت ائتلافی این کشور برای افزایش هزینه تحصیلات دانشگاهی تا مرز ۹ هزار پوند و کاهش بودجه عمومی دانشگاه ها در نظر گرفته است.

دو هفته پیش نیز دانشجویان معترض به دفتر حزب محافظه کاران حمله کردند، که از آن زمان تاکنون ۶۸ نفر بازداشت شده اند.

در اعتراضات چهارشنبه، معترضان پیش از اینکه بتوانند به میدان مقابل ساختمان پارلمان برسند، توسط پلیس در خیابان "وایت هال" متوقف شدند.

جمعیت موج می زد و تلاش می کرد صف مقاومت پلیس را بشکند، اما صفوف پلیس راه را بر معترضان بسته بود.

مارک برگفلد، سخنگوی شبکه فعالان دانشجویی، یکی از گروه های برگزار کننده این اعتراض ها گفت: "ما این حق را داریم که اعتراض کنیم. حق داریم نافرمانی مدنی کنیم. حق داریم سالن های سخنرانی را اشغال کنیم."

یک گروه آنارشیست پیشنهاد کرده که به جای رویارویی با پلیس در مرکز لندن، "تجمعات پراکنده" برای "برهم زدن کسب و کار" انجام شود.

رهبران معترضان مدعی شدند که موج بی سابقه ای از شورش دانشجویی اتفاق افتاده است.

آنها می گویند که به دنبال روح اعتراضات دانشجویی سال ۱۹۶۸ میلادی هستند.

بسیاری از اعتراض ها و راهپیمایی های اخیر در بریتانیا از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی برنامه ریزی شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.