هلند حکم جلب مامور سابق نازی را صادر کرد

Image caption آقای فابر در ارتباط با قتل یهودیان در اردوگاه انتقالی وستربورک زندانی شده بود

مقام های هلند روز پنجشنبه (۲۵ نوامبر)، حکم جلب یکی از ماموران سابق رژیم نازی آلمان را که هلندی الاصل است، صادر کردند.

کلاس کارل فابر، ۸۸ ساله، پس از آن که شش دهه پیش از زندان فرار کرد به آلمان رفت و در همه این سال ها در منطقه باواریا، در جنوب آلمان زندگی می کرده است.

او در سال ۱۹۴۷ در ارتباط با همکاری با رژیم سابق نازی آلمان در هلند در جریان جنگ دوم جهانی و ارتکاب به قتل و خیانت گناهکار شناخته و به حبس ابد محکوم شد اما از زندان گریخت و در سال ۱۹۵۲ شهروند رسمی آلمان شد.

دادستان عمومی هلند برای اولین بار تلاش کرده است از نظام "حکم جلب اروپایی" که در سال ۲۰۰۲ و در واکنش به خطرات تروریستی وضع شد، استفاده کند.

صدور حکم جلب از طریق این نظام اروپایی، اولین گام در اروپا به سوی تقاضای رسمی استرداد افراد است.

جرالدین کافلن، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از لاهه می گوید آلمان دهه هاست که حاضر نشده آقای فابر را استرداد کند و تلاش های آلمان برای محاکمه او نیز ناکام بوده است.

آخرین باری که مسئولان قضایی آلمان در باره پرونده آقای فابر اظهار نظر کردند در ماه اوت بود که گفتند به طور نظری این احتمال وجود دارد که علیه آقای فابر اقامه دعوای جدیدی مطرح شود.

کلاس کارل فابر، که جزو اولین اسامی است که در فهرست مرکز "سایمون ویزنتال" قرار دارد، در واحد ویژه اس اس در هلند فعالیت می کرده است.

این واحد مسئول قتل شمار زیادی از غیرنظامیان هلند، که ضد رژیم آلمان دانسته می شدند، بود.

مرکز سایمون ویزنتال، که مقر آن در آمریکاست، یک سازمان مدافع حقوق یهودیان است که فهرستی از نازی های تحت تعقیب تهیه کرده است.

دولت اسرائیل نیز پافشاری داشته است که آقای فابر محاکمه شود.

در ماه مارس امسال هاینریخ بور، یکی دیگر از اعضای واحد آقای فابر که او نیز به آلمان گریخته بود، در آلمان به حبس ابد محکوم شد.

آقای بور هنوز متواری است.

مطالب مرتبط