به روز شده:  12:21 گرينويچ - پنج شنبه 25 نوامبر 2010 - 04 آذر 1389

عراق

مالکی رسما مامور تشکیل کابینه عراق شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق روز پنجشنبه (25 نوامبر)، از نوری مالکی، نخست وزیر، که دوره صدارتش به پایان رسیده است، خواست دولتی جدید را تشکیل دهد.

این درخواست حاکی از آن است که سرانجام ماهها بلاتکلیفی سیاسی در عراق رو به پایان است.

انتخابات پارلمانی در عراق که در ماه مارس برگزار شد نتیجه قطعی در بر نداشت و از آن زمان تاکنون صحنه سیاسی عراق در بن بست قرار داشته است.

عراق در هشت ماه پس از برگزاری انتخابات بدون دولت جدید بود که فاصله زمانی بیسابقه ای بین برگزاری انتخابات و تشکیل دولت جدید در تاریخ جهان تلقی می شود.

طالبانی و مالکی

انتظار می رفت آقای طالبانی روز یکشنبه نوری مالکی را نخست وزیر مجدد عراق اعلام کند

دو هفته پیش جناح های مختلف سیاسی عراق سرانجام در مورد تقسیم قدرت به توافق رسیدند و اکنون آقای مالکی سی روز فرصت دارد دولتی قابل قبول برای همه جناح های سیاسی این کشور تشکیل دهد.

امروز آقای طالبانی، که خود اخبرا در مقام ریاست جمهوری ابقا شد، آقای مالکی را نخست وزیر منتخب اعلام کرد.

جناح های سیاسی عراق همگی کمیته هایی را تشکیل داده و مامور کرده اند تا سهمی از وزارتخانه ها و کابینه را به دست آورند. سهم جناح ها بر اساس "نظام امتیازی" تعیین می شود.

هر جناح بر اساس میزان موفقیتش در انتخابات سراسری ماه مارس امتیازی دریافت می کند و لازمه دستیابی به هر وزارتخانه و سمت دولتی، بسته به اهمیتش، تعداد معینی امتیاز است.

پس از رای گیری نمایندگان پارلمان عراق در روز یازدهم نوامبر و انتخاب مجدد نوری مالکی به عنوان نخست وزیر و همچنین بنا به قانون اساسی عراق جلال طالبانی، رئیس جمهور، پانزده روز فرصت داشت تا نخست وزیر جدید را منصوب کند.

بن بست در راه تشکیل دولت عراق

  • ماه مارس:‌ پس از انتخابات، ایاد علاوی نخست وزیر سابق با دو کرسی در پارلمان پیشی گرفت هر چند این تعداد کرسی برای تشکیل دولت کافی نبود
  • ژوئن:‌ پارلمان مدت ۲۰ دقیقه جلسه ای تشکیل داد. نمایندگان مراسم سوگند برگزار کردند ولی آغاز رسمی کارشان را به تاخیر انداختند تا مذاکرات مربوط به تشکیل ائتلاف انجام شود.
  • اوت:‌ دیوان عالی عراق حکم داد که مجلس باید کارش را آغاز کند.
  • نوامبر: توافق بر سر تقسیم قدرت حاصل شد. شیعیان مسند نخست وزیری و سنی ها مقام ریاست مجلس را به عهده می گیرند و در عین حال نقش جدیدی برای ایاد علاوی در نظر گرفته شد. کردها مقام ریاست جمهوری را به دست می گیرند.

انتظار می رفت که آقای طالبانی روز یکشنبه (21 نوامبر)، و بلافاصله پس از عید قربان آقای مالکی را نخست وزیر مجدد عراق اعلام کند اما ظاهرا این موضوع تا امروز به تعویق افتاد تا آقای مالکی فرصت بیشتری برای مذاکره در مورد سمت های وزارت داشته باشد. اولین دور صدارت آقای مالکی در سال 2006 آغاز شد.

ترس از علاوی

به گفته گابریل گیتهاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید راهی که در پیش روی نوری مالکی قرار دارد - تقسیم وزارتخانه ها بین احزاب و جناح هایی که روابط دوستانه ای بایکدیگر ندارند - بالقوه پر دست انداز است و مسیری آسان نخواهد بود.

انتظار می رود که دولت جدید عراق شامل همه جناح های اصلی عراق باشد - از جمله کردها و احزاب سیاسی شیعه که با ایران همسو هستند.

در این دولت همچنین باید ائتلاف العراقیه ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق، که از حمایت اغلب سنی ها برخوردار است، مشارکت داشته باشد.

ائتلاف آقای علاوی در انتخابات ماه مارس کرسی های بیشتری را در مقایسه با "ائتلاف ملی" آقای مالکی که عمدتا شیعه است، به دست آورد اما در مذاکرات تشکیل دولت جدید شکست خورد.

اما بیم می رود آقای علاوی ممکن است اگر احساس کند در حاشیه گذاشته شده، از شرکت در تشکیل دولت جدید انصراف دهد.

به گفته گزارشگر بی بی سی اگر این اتفاق بیافتد، ضربه ای بزرگ به روند آشتی ملی در عراق وارد خواهد شد و این در حالی است که آمریکا قصد دارد آخرین سربازان خود را تا یک سال دیگر از عراق خارج کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.