درخواست صد میلیون دلاری سازمان ملل برای مبارزه با خشونت علیه زنان

Image caption خانم باچلت در ماه سپتامبر توسط دبیرکل سازمان ملل به سمت رئیس سازمان زنان منصوب شد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و میچل باچلت، رئیس جمهوری سابق شیلی که اکنون ریاست سازمان تساوی جنسیتی این سازمان را برعهده دارد، از اهدا کنندگان بین المللی و مدیران ارشد شرکت ها در سراسر مصرانه خواسته اند تا سالانه صد میلیون دلار بابت مبارزه جهانی با خشونت علیه زنان اهدا کنند.

آقای بان و خانم باچلت امروز، 25 نوامبر، مصادف با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، خواستار آن شدند که برای پایان خشونت هایی که ریشه جنسیتی دارد، از سوی رهبران شرکت های بزرگ در سراسر جهان اقدام دسته جمعی صورت بگیرد.

به گفته خانم باچلت، که در ماه سپتامبر توسط دبیرکل سازمان ملل به سمت رئیس سازمان زنان منصوب شد، بالغ بر هفتاد درصد از زنان جهان در طی طول عمر خود از سوی مردان مورد خشونت جسمی یا جنسی قرار می گیرند. خانم باچلت افزود اغلب مردانی که علیه زنی دست به خشونت زده اند آشنای او محسوب می شده اند.

او گفت: "این دست از سوءرفتارها نه تنها حقوق زنان را نقض می کند و تلاش های بزرگتر برای دستیابی به تساوی حقوق میان زنان و مردان را تضعیف می کند بلکه همچنین برای صاحبان شرکت ها زیان آور است چون زنان آسیب دیده، سهمشان از ساعات کار و فعالیت و پولسازی را از دست می دهند."

Image caption در تل آویو به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان معترضان نقض حقوق زنان به طور نمادین تابوت یک قربانی زن را حمل کردند

صندوق سازمان ملل متحد برای ریشه کنی خشونت علیه زنان از سال 1996 تا کنون 317 برنامه را در 124 کشور به اجرا درآورده است.

این برنامه ها 60 میلیون دلار هزینه در بر داشته است.

بخش عمده ای از این صندوق توسط اسپانیا، آمریکا، هلند، اتریش، استرالیا، سوئیس، آلمان، فنلاند و نروژ تامین شده است اما این صندوق برای سال 2010، از میزان کمک های مالی که قول داده شده بود فقط 23 میلیون دلار دریافت کرده است که به گفته سازمان ملل برای تامین مالی طرح هایی که برای متوقف کردن خشونت علیه زنان در جهان لازم است، بسیار کم است.

آقای بان در سال 2008 حرکتی گروهی را راه اندازی کرد به نام "اتحاد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان"، و اعلام کرد طبق این برنامه تا سال 2015 سالانه 100 میلیون دلار برای صندوق زنان سازمان ملل جمع آوری شود و برای این کار همچنین از اهدای های مالی بخش خصوصی نیز استفاده شود.

خانم باچلت در مراسمی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان گفت جامعه بین المللی و خش بازرگانی می توانند تعهد خود به این آرمان را با اهدای کمک مالی نشان دهند.

مطالب مرتبط