پایان اجلاس نخست‌ وزیران سازمان همکاریهای شانگهای در دوشنبه

Image caption نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای برای تقویت همکاریها توافق کردند

همایش نخست ‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در شهر دوشنبه با امضای دو سند انجام یافت.

عاقل عاقلاف، نخست وزیر تاجیکستان، در صحبت با خبرنگاران گفت که در پایان این نشست سندی در باره تصویب گزارش از فعالیت این سازمان و طرح بودجه سازمان همکاریهای شانگهای برای سال آینده امضا شده است.

نخست‌وزیر تاجیکستان همچنین خبر داد که رهبران هیاتهای عضو این سازمان تصمیم گرفته‌اند فعالیتهای خود را برای همگرایی اقتصادی و فرهنگی تقویت بخشند.

به گفته وی، نخست‌وزیران سازمان همکاریهای شانگهای بر این نظرند که برای رفع پیامدهای بحران جهانی مالی باید اقدامات مشترَکی انجام دهند.

همچنین، به گفته عاقل عاقلاف، در مورد تحکیم همکاریهای کشورهای عضو این سازمان برای تأمین امنیت در منطقه توافق شده است.

در جلسه تصمیم شده است که ریاست شورای نخست‌وزیران سازمان همکاریهای شانگهای که دومین نهاد عمده این سازمان محسوب می‌شود، در سال 2011 تحت رهبری روسیه صورت گیرد.

ولاديمير پوتین، نخست‌وزیر روسیه که نیز در این جلسه شرکت داشت، به همتایان خود پیشنهاد کرد که باید دورنمای رشد همکاریهای کشورهای عضو این سازمان برای ده سال آینده تهیه شود.

ضمن اظهار نظر در مورد وضع امنیتی منطقه، آقای پوتین به وجود خطرات امنیتی در افغانستان اشاره‌ کرده و همچنین اعضا را به ارائه کمکها به قرقیزستان در زمینه رفع مشکلات این کشور دعوت کرد.

آقای پوتین کلیه کشورهای عضو این سازمان و کشورهای ناظر در سازمان همکاریهای شانگهای را به جلسه آینده در مسکو دعوت کرد.

در همین حال، محمدرضا رحیمی، معاون رئیس جمهوری ایران که در همایش نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای به عنوان ناظر شرکت داشت، در مصاحبه با رسانه‌های گروهی کشورش در شهر دوشنبه گفته است که اجرای هدفهای این سازمان، بویژه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت بدون عضویت ایران دشوار است.

وی افزوده است که در نشست مسکو، کشورش موضوع دریافت عضویت در این سازمان را مطرح خواهد کرد و در صورت رد این درخواست، دیگر به همکاری با این سازمان علاقه‌مند نخواهد بود.

ضمناً، در چارچوب همایش نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در دوشنبه ملاقات دو جانبه رهبران هیاتها نیز برگزار شد.

Image caption آقای پوتین همتایان خودرا به ارائه کمکها به قرقیزستان دعوت کرد

نشست شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای صبح روز پنج‌شنبه‌ کار خود را آغاز کرد.

نخست، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در بوستان سرای حکومتی با رهبران هیاتهای کشورهای عضو این سازمان و کشورهای ناظر ملاقات کرد.

سپس، مراسم عکس دسته‌جمعی رهبران هیاتها برگزار شد و نمایندگان ارشد شش کشور عضو سازمان همکاریهای شانگهای جلسه‌ای را پشت درهای بسته آغاز کردند.

الکسی بارادوکین، معاون وزیر خارجه روسیه، پس از این نشست به خبرنگاران گفت که در جلسه محدود اعضای سازمان همکاریهای شانگهای موضوع ارائه کمکها به قرقیزستان بررسی شده است.

وی همچنین خبر داد که نمایندگان شش کشور عضو به تأسیس یک صندوق ویژه سازمان همکاریهای شانگهای برای سرمایه‌گذاری در طرحهای مهم در کشورهای عضو اقدام کرده‌اند. به گفته آقای بارادوکین، تصمیم گرفته شده است که در سال 2011 ریاست شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای به روسیه گذرد.

بعد از انجام جلسه محدود نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای، جلسه گسترده با شرکت نمایندگان کشورهای ناظر و مهمان آغاز شد.

در این جلسه عاقل عاقلاف، نخست‌ وزیر تاجیکستان، گفت که بررسی و تصویب بودجه سال 2011 سازمان همکاریهای شانگهای از جمله موضوعات مطروحه در این نشست است.

وی افزود که شرکت‌کنندگان جلسه همچنین راههای تقویت همکاریهای اقتصادی برای رفع پیامدهای بحران جهانی مالی را بررسی خواهند کرد. گذشته از این، بازرسی فعالیت سازمان همکاریهای شانگهای از موضوعات دیگر این نشست است.

قبلاً مسئولان وزارت خارجه تاجیکستان اطلاع داده بودند که در جریان این همایش موضوع توسعه همکاریهای اقتصادی میان کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای و تأمین امنیت در قلمرو این سازمان بررسی خواهد شد. در پایان این همایش امضای اعلامیه نیز در نظر است.

در همایش شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای نخست‌وزیران قزاقستان-کریم مسیم اف، روسیه-ولاديمير پوتین، رئیس شورای دولتی چین-هو جیتائو، رئیس جمهوری قرقیزستان-رازا آتونبایوا و معاون نخست‌وزیر ازبکستان-باتیر خواجه‌اف شرکت دارند.

همچنین، در این همایش نمایندگان کشورهای ناظر سازمان همکاریهای شانگهای شرکت می‌کنند. از جمله ایران را در این همایش معاون رئیس جمهور این کشور محمد رضا رحیمی، نخست‌وزیر پاکستان-یوسف رضا گیلانی، وزارت خارجه هند-پرینیت کار و وزیر امور خارجه مغولستان-گامباژله زندمشتر نمایندگی می‌کنند.

برخی از تحلیلگران منطقه ای معتقد‌اند که سازمان همکاریهای شانگهای که دو ابرقدرت روسیه و چین در محور آن قرار دارند، قصد دارد خود را به یک ائتلاف امنیتی قدرتمندی در برابر پیمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تبدیل دهد، ولی منتقدان به اختلافات رایج میان اعضای آن اشاره‌ کرده و می‌گویند که این امر بعید است.

مطالب مرتبط