دولت ترکیه سه افسر عالیرتبه را برکنار کرد

Image caption از زمان آغاز زمامداری نخست وزیر اردوغان از نفوذ ارتش در صحنه سیاسی ترکیه کاسته شده است

دولت ترکیه سه افسر عالیرتبه ارتش را از کار معلق کرده است. این نخستین بار در تاریخ این کشور است که یک دولت غیرنظامی به چنین اقدامی در مورد مقامات ارشد نظامی دست می زند.

این سه افسر ارشد براساس قانونی از کار برکنار شده اند که شصت سال پیش تصویب شد اما تا پیش از این توسط یک دولت غیر نظامی به مورد اجرا گذاشته نشده بود.

افسران برکنار شده، که با تصمیم وزیران دفاع و کشور سمت های خود را از دست داده اند، در میان تقریبا دویست نظامی هستند که به دخالت در یک طرح مخالف دولت در هفت سال پیش مظنون هستند.

این مظنونان که در میان آنها شماری از افسران ارشد کنونی و یا سابق ارتش ترکیه وجود دارند، به برنامه ریزی برای ایجاد آشوب و زمینه سازی برای کودتای نظامی متهم شده اند.

اتهام کودتای نظامی علیه این دویست نفر جدیدترین پرونده مربوط به تلاش نظامیان سکولار ترکیه برای براندازی حکومت اسلام گرایان در این کشور است.

قرار است محاکمه این افراد ماه آینده میلادی برگزار شود.

براساس گزارش ها، شورای عالی نظامی ترکیه با وجود مخالفت دولت، در ماه اوت سال جاری به این سه افسر عالیرتبه ترفیع داده بود.

به این ترتیب، دولت ترکیه با کنار گذاشتن این سه نفر به وضوح عزم خود را برای تسلط بر ارتش این کشور به نمایش گذاشته است.

در گذشته، ارتش ترکیه به چهار کودتای موفقیت آمیز علیه دولت های غیر نظامی این کشور دست زده است.

با این همه، از هشت سال پیش و از زمان روی کار آمدن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر اسلامگرای ترکیه، از نفوذ ارتش در حکومت به نحو قابل توجهی کاسته شده است.

از آن زمان، ارتش ترکیه تحت فشار قرار داشته است تا نقش خود را در صحنه سیاسی و نهادهای حکومتی، از جمله شورای امنیت ملی، کاهش دهد.

مطالب مرتبط