به روز شده:  09:16 گرينويچ - جمعه 26 نوامبر 2010 - 05 آذر 1389

آسیا

کره شمالی علیه مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی هشدار داد

آثار حمله توپخانه ای کره شمالی

آتشباری کره شمالی به جزیره مرزی کره جنوبی تنش منطقه ای را شدت بخشیده است

حکومت کره شمالی علیه برگزاری مانور نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی هشدار داده است.

روز جمعه، 5 آذر (26 نوامبر)، خبرگزاری مرکزی کره، متعلق به حکومت کره شمالی، اعزام یک ناو هواپیمابر آمریکایی به آبهای منطقه و برنامه اجرای برنامه مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در روز یکشنبه را محکوم کرد و این اقدامات را "حرکاتی برای هدف قرار دادن" کره شمالی خواند.

این خبرگزاری، که منبع اطلاع رسانی در مورد حکومت کره شمالی و منعکس کننده دیدگاه های رهبران این کشور است، در تفسیری اظهار داشت "اوضاع در شبه جزیره کره هر لحظه به پرتگاه جنگ نزدیکتر می شود" و اخطار کرد: "گذشت آن روزهایی که هشدار لفظی به تنهایی کارساز بود."

در ادامه این تفسیر آمده است که ارتش خلقی و مردم کره شمالی به شدت از اقدامات کره جنوبی و آمریکا خشمگین شده اند و "کاملا آماده می شوند تا رگباری کوبنده از آتش بر سر دشمن فرو ریزند."

خبرگزاری کره شمالی افزوده است که افزایش رویارویی در منطقه می تواند به بروز جنگ تمام عیار منجر شود و تهدید کرده است که "هرکس با آتش بازی کند، قطعا می سوزد و نابود می شود."

همزمان، ارتش کره جنوبی گزارش کرده است که در بامداد روز جمعه، صدای چند انفجار در جزیره مرزی یون پیونگ به گوش رسید که می تواند حاکی از آتشباری توپخانه کره شمالی باشد.

این گزارش در عین حال می افزاید که به نظر نمی رسد گلوله توپ به نقطه ای از این جزیره اصابت کرده باشد که می تواند نشانه آن باشد که توپخانه کره شمالی این جزیره را هدف نگرفته است.

برخی منابع خبری گفته اند که کره شمالی به عنوان مقابله به مثل، یک مانور نظامی در نزدیکی مرز با کره جنوبی برگزار کرده و احتمال دارد صدای شلیک ناشی از تیراندازی توپخانه در جریان این مانور بوده باشد.

صدی انفجار کوتاه مدتی پس از آن به گوش رسید که ژنرال والتر شارپ، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی از جزیره یون پیونگ دیدن کرد.

جزیره یون پیونگ در فاصله حدود یازده کیلومتری از خاک اصلی کره شمالی واقع شده است.

افزایش تنش

روز سه شنبه این هفته، توپخانه کره شمالی این جزیره را هدف قرار داد که در اثر آن، دو نظامی و دو غیرنظامی کره جنوبی جان خود را از دست دادند و تعدادی هم زخمی شدند.

حمله توپخانه کره شمالی به جزیزه متعلق به کره جنوبی ظاهرا در اعتراض به تصمیم کره جنوبی به برگزاری مانور مشترک با ایالات متحده صورت گرفت و باعث افزایش تنش در شبه جزیره کره شد.

در خبری دیگر در همین زمینه، بامداد روز جمعه، دفتر لی میونگ بک، رئیس جمهوری کره جنوبی، خبر انتصاب وزیر دفاع جدید این کشور را تکذیب کرد.

کیم جونگ ایل و کیم جونگ اون

برخی ناظران تحولات اخیر را با مسایل مربوط به رهبری در کره شمالی مرتبط دانسته اند

پیشتر خبرگزاری نیمه رسمی یونهاپ کره جنوبی و برخی دیگر از منابع خبری این کشور گزارش کرده بودند که در پی کناره گیری کیم تای یانگ، وزیر دفاع، از سمت خودريال رئیس جمهوری لی لی ون، مشاور امنیتی خود را به این سمت منصوب کرده است.

در این گزارش ها آمده بود که آقای کیم به دلیل کوتاهی در پیش بینی و بروز واکنش مناسب به حمله توپخانه کره شمالی از سمت خود کناره گرفته است.

همزمان، یک مقام ارشد سازمان ملل در امور کمک های بشردوستانه از کره جنوبی خواسته است تا به ارسال کمک های غذایی به کره شمالی ادامه دهد.

کره شمالی با مشکلات اقتصادی شدیدی مواجه است و گفته می شود قطع کمک های خارجی می تواند به قحطی و تلفات انسانی گسترده در این کشور منجر شود.

اقتصاد کره شمالی همواره با مشکلات عمده ای مواجه بوده اما در سال های اخیر، وضع تحریم های بین المللی در واکنش به برنامه های اتمی این کشور به وخامت بیشتر اقتصادی منجر شده است.

از زمان اعلام ترک مخاصمه در جنگ سه ساله کره در سال 1953، شبه جزیره کره بارها شاهد افزایش تنش بین دو کره و برخورد محدود نظامی بین آنها بوده است.

اگرچه کره شمالی دلیل حمله توپخانه ای به کره جنوبی را برگزاری مانورهای مشترک با آمریکا عنوان کرده، اما برخی ناظران دلایل دیگری را برای این اقدام عنوان کرده اند.

در هفته های اخیر گزارش تصمیم کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، به معرفی کیم جونگ اون، یکی از پسران او، به عنوان رهبر آینده این کشور همراه با خبر انتصاب این فرد به یک سمت ارشد نظامی و تصاویری از او انتشار یافت.

برخی از ناظران گفته اند که ممکن است مقامات کره شمالی در نظر داشته باشند با حمله به کره جنوبی، بر قاطعیت رهبری کنونی و آتی این کشور تاکید گذارند و موقعیت آنان را در حکومت متکی به نظامیان تقویت کنند.

دو کره:‌ گاهشمار ۲۰۱۰

 • ۲۶ مارس

  کشتی جنگی چیونان، متعلق به کره جنوبی غرق شد و ۴۶ دریانورد را به کشتن داد.
 • ۲۰ مه

  گروه تحقیق اعلام کرد که اژدر کره شمالی کشتی کره جنوبی را غرق کرده است. دولت کره شمالی این موضوع را تکذیب کرد.
 • ژوئیه تا سپتامبر

  کره جنوبی و آمریکا مانور نظامی مشترکی برگزار کردند؛ آمریکا تحریم های بیشتری علیه کره شمالی اعمال کرد.
 • ۲۹ سپتامبر

  کره شمالی کنگره حزب حاکم را برگزار کرد که امری نادر است. این موضوع به عنوان اقدامی در جهت جانشین شدن پسر به جای پدر تلقی می شود.
 • ۲۹ اکتبر

  سربازان دو کره در نواحی مرزی به تبادل آتش پرداختند.
 • ۱۲ نوامبر

  کره شمالی به یک دانشمند آمریکایی تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم خود را نشان داد که پیشتر آن را اعلام نکرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.