مسجد واقع در دفتر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بسته شد

Image caption اعضای زن حزب نهضت اسلامی از شنیدن خبر بسته شدن مسجد به گریه درآمدند

مقامات حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بر اساس تقاضای دولت تاجیکستان فعالیت مسجد این حزب را به حالت تعلیق درآوردند.

وزارت عدلیه یا دادگستری تاجیکستان دو روز قبل به این حزب هشدار داده بود که بر اساس ماده 20 قانون در باره احزاب سیاسی، در صورت ادامه‌ ادای نماز در این مسجد فعالیت این حزب متوقف خواهد شد.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، روز جمعه 26 نوامبر در آخرین نماز جمعه در این مسجد تصمیم شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در باره قطع فعالیت مسجد حزب نهضت اسلامی را اعلام کرد.

آقای کبیری تأکید کرد که تنها به خاطر استقرار صلح و ثبات و جلوگیری از تشنج اوضاع در تاجیکستان مقامات حزب نهضت اسلامی تقاضای وزارت عدلیه را پذیرفته‌اند.

وزارت عدلیه تاجیکستان ضمن یک نامه به این حزب هشدار داده بود که در صورت نادیده گرفتن این تقاضا، بر اساس تصمیم دادگاه عالی تاجیکستان، فعالیت هنیت به مدت 6 ماه متوقف خواهد شد.

نارضایتی حزبیان

به دنبال اعلام بسته شدن مسجد حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از سوی محی‌الدین کبیری، دهها تن از اعضای این حزب با ندای "الله و اکبر!" اشک می‌ریختند.

اما کسی از این افراد به طور آشکار و یا با صدای بلند اعتراض نکرد. صحن قسمت زنانه مسجد به رسم عزاداری شبیه بود. زنها با صدای بلند گریه و زاری کرده و دولت را برای این اقدام به گفته آنها "ظالیمانه" نفرین می‌کردند.

یک زن در حضور محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، گفت که اگر دولت "با اتومات هم بیاید"، باز هم برای ادای نماز به این مسجد می‌آید.

Image caption آقای کبیری گفت که حمله به اسلام از بستن مساجد شروع می‌شود

آقای کبیری گفت که حمله به اسلام از بستن مساجد شروع می‌شود

آقای کبیری برای تسکین این زنها تلاش کرده و گفت که در روزهای جمعه برای اعضای زن حزب دوره‌های آموزشی دینی برگزار خواهد شد.

ضمناً، مسجد حزب نهضت اسلامی که تنها حزب رسمی مذهبی در تاجیکستان و در تمام منطقه آسیای میانه‌ به شمار می‌آید، یگانه مسجد در این کشور بود که برای ادای نماز زنها جای ویژه‌ای در آن وجود دارد.

طبق اطلاع منابع حزب نهضت اسلامی، در این مسجد در کنار زنهای عضو این حزب زنهای دیگر از شهر دوشنبه و نواحی اطراف آن نیز عبادت می‌کردند.

شورای علمای اسلامی تاجیکستان در سال 2004 ادای نماز در مساجد را برای زنها ممنوع کرده بود. به گفته آقای کبیری، تاجیکستان بعد از رژیم طالبان در افغانستان تنها دولتیست که در مساجد را به روی زنهای نمازگذار بسته است.

"حمله به اسلام"

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ضمن گفتن وضع در نماز جمعه در مسجد حزب نهضت اسلامی تأکید کرد که "حمله به دین اسلام از بسته شدن مساجد آغاز می‌شود."

آقای کبیری تأکید کرد که در ظرف سه-چهار ماه اخیر از رسانه‌ها در مورد افتتاح هیچ مسجد نوی در تاجیکستان خبری نشنیده است.

اما به گفته او، از سرتا و کرسنایرسک و سایر شهرهای روسیه خبر افتتاح 5 مسجد از جانب مهاجران تاجیک رسیده است.

Image caption امام مسجد برای آخرین بار نماز جمعه را ادا کرد

رهبر حزب نهضت اسلامی گفت که اگر در تاجیکستان برای خدمت به اسلام شرایط موجود نباشد، مسلمانان این کشور در جایهای دیگر نیز این رسالت را انجام خواهند داد.

سه ماه قبل بحثها میان کمیته دین تاجیکستان و مسئولان حزب نهضت اسلامی بر سر فعالیت مسجد واقع در دفتر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان شروع شده و جانبها نتوانستند راههای حل این مشکل را پیدا کنند.

جمعه‌خان غیاث اف، معاون اول رئیس کمیته دین تاجیکستان به بی بی سی گفت که فعالیت این مسجد در قرارگاه حزب سیاسی با قانون “ازادی وجدان و تشکیلاتهای دینی” این کشور که پارسال تصویب شد، مغایرت دارد و آن باید بسته شود.

اما مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان این ادعا را رد کرده و ادای نماز را حق قانونی خود خوانده‌اند.

از سوی دیگر، مسئولان حزب نهضت اسلامی پیشتر به دولت پیشنهاد کرده بودند که تا شش ماه دیگر برای فعالیت مسجد حزب اجازه دهد.

در نظر بود در این مدت قرارگاه حزب نهضت اسلامی در محل دیگر شهر دوشنبه بنیاد شده و قرارگاه فعلی به عنوان مساجد مردانه و زنانه فعالیت کند. اما دولت تاجیکستان این پیشنهاد را نپذیرفته است.

روز 22 اکتبر سال جاری کمیته دین تاجیکستان ضمن یک نامه وجود مسجد در قرارگاه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را مغایر با آیین‌‌نامه حزب و قانون احزاب سیاسی این کشور تلقی کرده بود.

سپس وزارت عدلیه گفته است که تا حال این وضع اصلاح نشده و مسجد در قرارگاه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنان فعال است. از این لحاظ، ممکن است در مورد قطع فعالیت حزب نهضت اسلامی به دادگاه پیشنهادی ارسال شود.

مسجد حزب نهضت اسلامی تاجیکستان یازده سال قبل، به دنبال امضای توافقات صلح بین دولت و مخالفان اسلامی آن و در پی ازسرگیری فعالیت این حزب در سال 1999 شروع گردید.

همراه با منع پوشش حجاب در دانشگاهها و مؤسسات دولتی، داشتن ریش برای افراد تا 40 ساله در برخی مؤسسات روند بستن مساجد "غیرقانونی" نیز از دو سال پیش آغاز شده و تا کنون دهها مسجد پنج‌وقته به دلیل نداشتن اسناد ضروری در تاجیکستان بسته شده‌اند.

دولت تاجیکستان اخیراً به بازگرداندن صدها جوان تاجیک از مدارس دینی کشورهای اسلامی اقدام کرده است. در تابستان سال جاری رئیس جمهور امامعلی رحمان در یک سخنرانی خود گفته بود که جوانانی که در مدارس خارجی تحصیل می‌کنند، "تروریست و افراطگرا شده برمی‌گردند."

اما منتقدان وی و مدافعان حقوق بشر همواره از دولت تاجیکستان برای محدودسازی آزادیهای مذهبی، فشار بر مذهبیان و گروههای مذهبی، انتقاد کرده‌اند.