به روز شده:  04:07 گرينويچ - شنبه 27 نوامبر 2010 - 06 آذر 1389

آسیا

تلاش چین برای کاهش تنش در شبه جزیره کره

ناو هواپیمابر یو اس اس جورج واشنگتن آمریکا برای مانور مشترک با کره جنوبی آماده می شود

وزارت امور خارجه چین اعلام کرده که برای کاهش تنش در شبه جزیره کره گفتگوهایی را در واشنگتن، سئول و پیونگ یانگ آغاز کرده است.

مقام های چینی می گویند برای جلوگیری از تکرار حمله نظامی روز سه شنبه کره شمالی به کره جنوبی تلاش می کنند. در حمله توپخانه ای به جزیره یون پیونگ، دو سرباز کره جنوبی و دو غیرنظامی کشته شدند.

روز شنبه مراسم ختم این دو عضو واحد تفنگدار نیروی دریایی کره جنوبی، در سنونگنام در حوالی سئول، پایتخت، برگزار شد.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، گفته است که چین تنها کشوری است که می تواند بر موضع کره شمالی تاثیر بگذارد.

این مقام نظامی ارشد ایالات متحده در مصاحبه با شبکه سی ان ان، کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، را فردی "متخاصم"، "خطرناک" و "غیرقابل پیش بینی" توصیف کرد که برای بی ثباتی تلاش می کند.

به دنبال حمله کره شمالی، ارتش کره جنوبی نیز به سوی مواضع همسایه شمالی خود آتش گشود و اعلام کرد که مانور نظامی مشترکی با آمریکا برگزار خواهد کرد.

دریاسالار مولن گفت که مانور دریایی روز یکشنبه جنبه دفاعی دارد و با هدف "بازدارندگی" کره شمالی از حمله مجدد به کره جنوبی انجام خواهد شد.

پیونگ یانگ هشدار داده که این مانور که ناو هواپیمابر یو اس اس جورج واشنگتن آمریکا در آن شرکت خواهد داشت، منطقه را به "آستانه جنگ" می برد.

تاکید بر خویشتنداری

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده گفت که برگزاری این مانور از قبل برنامه ریزی شده بود و آخرین مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی نیز نخواهد بود.

وی تاکید کرد که آمریکا در حال حاضر خویشتنداری پیشه کرده و تلاش می کند که اوضاع در شبه جزیره کره "از کنترل خارج نشود."

دریاسالار مولن همچنین این نظر که چین در این مورد خاص به اندازه کافی بر کره شمالی فشار وارد نیاورده را رد کرد و گفت که هنوز زود است در این باره نتیجه گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوا، یانگ جیچی وزیر امور خارجه چین روز جمعه با سفیر کره شمالی ملاقات و سپس تلفنی با همتایان آمریکایی و کره جنوبی خود گفتگو کرد.

به گفته مقام های چینی، هدف پکن کنترل اوضاع و جلوگیری از تکرار حادثه روز سه شنبه است.

این در حالیست که دولت کره جنوبی وزیر دفاع جدیدی منصوب و غیرنظامیان را از جزیره یون پیونگ خارج کرده است.

عصر روز جمعه مردم منطقه با شنیدن صدای شلیک توپ هراسان شده و به پناهگاه گریختند.

اما ارتش کره جنوبی مدتی بعد اعلام کرد که ارتش کره شمالی مشغول تمرین نظامی بوده است.

حادثه روز سه شنبه یکی از شدیدترین حملات کره شمالی از جنگ دو کره در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ بود. هنوز پیمان صلحی بین دو کشور امضا نشده است.

"خبرگزاری مرکزی کره"، متعلق به حکومت کره شمالی، پیشتر اعزام یک ناو هواپیمابر آمریکایی به آب های منطقه و برنامه اجرای برنامه مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در روز یکشنبه را محکوم کرد و هشدار داده بود: "اوضاع در شبه جزیره کره هر لحظه به پرتگاه جنگ نزدیکتر می شود"

خبرگزاری کره شمالی افزود که افزایش رویارویی در منطقه می تواند به بروز جنگ تمام عیار منجر شود و تهدید کرده است که "هرکس با آتش بازی کند، قطعا می سوزد و نابود می شود."

جزیره یون پیونگ در فاصله حدود یازده کیلومتری از خاک اصلی کره شمالی واقع شده است.

دو کره:‌ گاهشمار ۲۰۱۰

 • ۲۶ مارس

  کشتی جنگی چیونان، متعلق به کره جنوبی غرق شد و ۴۶ دریانورد را به کشتن داد.
 • ۲۰ مه

  گروه تحقیق اعلام کرد که اژدر کره شمالی کشتی کره جنوبی را غرق کرده است. دولت کره شمالی این موضوع را تکذیب کرد.
 • ژوئیه تا سپتامبر

  کره جنوبی و آمریکا مانور نظامی مشترکی برگزار کردند؛ آمریکا تحریم های بیشتری علیه کره شمالی اعمال کرد.
 • ۲۹ سپتامبر

  کره شمالی کنگره حزب حاکم را برگزار کرد که امری نادر است. این موضوع به عنوان اقدامی در جهت جانشین شدن پسر به جای پدر تلقی می شود.
 • ۲۹ اکتبر

  سربازان دو کره در نواحی مرزی به تبادل آتش پرداختند.
 • ۱۲ نوامبر

  کره شمالی به یک دانشمند آمریکایی تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم خود را نشان داد که پیشتر آن را اعلام نکرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.