انتقاد آمریکا از نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی مصر

Image caption مخالفان دولت مصر این انتخابات را مخدوش می دانند

آمریکا شفافیت و منصفانه بودن دور اول انتخابات پارلمانی مصر را زیر سوال برده است. بزرگترین گروه مخالف دولت می گوید اکثر کاندیداهایش شکست خورده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (۲۹ نوامبر) با صدور بیانیه ای از گزارش های منتشر شده درباره "اختلال در فعالیت های انتخاباتی کاندیداهای مخالف دولت، دستگیری طرفداران آنها و ممانعت از دسترسی برخی از نامزدهای مخالف به رسانه ها" ابراز تاسف کرد.

این وزارتخانه همچنین از آنچه مداخله نیروهای دولتی در برخی حوزه های انتخاباتی و ارعاب مخالفان خواند، ابراز ناراحتی کرد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت: "این تخلفات شفافیت و منصفانه بودن روند (انتخابات) را زیر سوال می برد."

قرار است که نتیجه رسمی رای گیری ها روز سه شنبه اعلام شود.

یک سخنگوی اخوان المسلمین به خبرنگار بی بی سی گفته که در بسیاری از شهرها از جمله در قاهره، اسکندریه و پورت سعید نامزدهای این گروه شکست خورده اند.

کاندیداهای مورد حمایت این گروه ۸۸ کرسی پارلمان مصر را کنترل می کردند.

دولت آمریکا در عین حال بر همکاری با دولت مصر و اعضای جامعه مدنی این کشور برای "تحقق آرمان های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی" آنان تاکید کرده است.

دولت حسنی مبارک با آمریکا همکاری نزدیکی دارد و سالانه صدها میلیون دلار کمک مالی از ایالات متحده دریافت می کند.

انتظار می رود حزب حاکم مصر به رهبری حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور به راحتی در انتخابات پیروز شود.

روز یکشنبه حامیان اخوان المسلمین، مهم ترین گروه مخالف دولت در چند حوزه انتخاباتی از جمله در بخش دلتای نیل در شمال قاهره، با ماموران پلیس درگیر شدند.

اخوان المسلمین می گوید که شماری از کاندیداهایش از مراکز رای گیری بیرون انداخته شدند، و پس از اعتراض ماموران دولتی به آنها حمله کردند.

روز شنبه ۲۷ نوامبر، عمر سید سید، پسر یکی از نامزدهای انتخاباتی، در حالی که در قاهره مشغول نصب پوسترهای تبلیغاتی پدرش بود، با ضربات چاقوی دو مرد کشته شد.

طرفداران اخوان المسلمین در انتخابات گذشته در سال ۲۰۰۵، به رغم ممنوعیت فعالیت اخوان‌المسلمین توانستند به عنوان نامزدهای مستقل در انتخابات شرکت کنند و یک پنجم کرسی های پارلمانی را احراز کنند.

در انتخابات اخیر نیز اعضای اخوان المسلمین به عنوان نامزدهای مستقل شرکت کرده بودند.

مطالب مرتبط