اسناد ویکی لیکس: نظر چین نسبت به کره شمالی تغییر کرده

Image caption ویکی لیکس بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه آمریکا را منتشر کرده است

بر اساس اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس، یک دیپلمات ارشد کره جنوبی به آمریکا گفته است که مقام های ارشد چینی از اتحاد دو کره تحت رهبری کره جنوبی حمایت می کنند.

بنا بر این اسناد، دو مقام ارشد چین به طور محرمانه به چن یونگ وو، معاون سابق وزیر امور خارجه کره جنوبی که در حال حاضر سمت مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری را در اختیار دارد، گفته اند که معتقدند کره شمالی و جنوبی باید زیر نظر سئول به کشوری واحد تبدیل شوند.

به گفته آنها، این نظر در بین اعضای بلندپایه هیات حاکمه در پکن در حال قوت گرفتن است.

این اظهارات در پیام های دیپلماتیک سفیر آمریکا در سئول، پایتخت کره جنوبی، بدست آمده و جزئیات آن ابتدا توسط روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر شد.

بر اساس این پیام ها، مقام های چینی گفته اند که نسل جوانتر در دولت این کشور به کره شمالی به عنوان یک ناحیه استراتژیک حفاظتی بین قلمروی چین و کره جنوبی، نگاه نمی کند.

در اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس همچنین به نقل از معاون وزیر امور خارجه چین آمده که کره شمالی مانند "بچه ای لوس" رفتار می کند تا توجه آمریکا را به خود جلب کند.

بر اساس این اسناد، آمریکا و کره جنوبی سناریوی احتمالی سقوط دولت کره شمالی و متحد شدن دو کره را بررسی کرده و سفیر آمریکا در سئول به واشنگتن پیشنهاد کرده بود که مشوق های اقتصادی به چین می تواند که به جلب حمایت پکن از اتحاد دو کره کمک کند.

"حمله به جامعه بین المللی"

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه اقدام ویکی لیکس در انتشار هزاران سند محرمانه را حمله به جامعه بین المللی توصیف کرد.

به گفته او، انتشار این مدارک نه فقط حمله به منافع ملی آمریکاست بلکه "این حمله ای به جامعه بین المللی است: پیمان ها و همکاری ها، گفتگوها و مذاکراتی که برای محافظت از امنیت جهانی و پیشبرد رونق اقتصادی انجام می شود."

اما ویکی لیکس انتشار این اطلاعات را به سود عموم دانسته است.

هیلاری کلینتون ابراز اطمینان کرد روابط دیپلماتیکی که دولت اوباما به سختی برای ایجاد آنها فعالیت کرده، در برابر این چالش دوام بیاورد.

کاخ سفید در پی این واقعه دسترسی به اسناد طبقه بندی شده در نهادهای دولتی را سخت تر کرده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، تاکید کرده که تحقیقات درباره منبع درز این اسناد ادامه دارد.

بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست.

نگرانی از ایران

وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه گفت که پیام های دیپلماتیک افشا شده توسط ویکی لیکس بیانگر این است که بسیاری از کشورهای منطقه ایران را 'خطری جدی' می دانند.

وی این سخنان را روز دوشنبه (۲۹ نوامبر) پس از دیدار با احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، بیان کرد.

خانم کلینتون گفت اطلاعاتی که به پیام های دیپلماتیک درز کرده نسبت داده شده نشان می دهد: "در نگاه بسیاری از کشورهای همسایه ایران، (این کشور) خطری جدی بوده و فرای منطقه نیز یک نگرانی جدیست."

وی افزود: "در هر جلسه ای که در سراسر جهان شرکت می کنم چیزی که مطرح می شود نگرانی درباره اقدامات و مقاصد ایران است."

مقام های ارشد جمهوری اسلامی ضمن رد این اتهام، حضور نظامی آمریکا در منطقه را عامل بی ثباتی خاورمیانه می دانند.

محمود احمدی‌ نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه حدود ۲۵۱ هزار سند محرمانه منتشر شده توسط ویکی لیکس را فاقد ارزش و اعتبار خواند و انتشار آنها را یک "شیطنت" دانست که بر روابط ایران با سایر کشورها تاثیری نخواهد گذاشت.

بر اساس این اسناد، رهبران اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، بحرین و امارات متحده عربی، برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود دانسته و خواهان حمله آمریکا برای توقف آن شده بودند.

بنا بر این مدارک، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده و گفته بود: "سر این مار را قطع کنید."

این پیام های دیپلماتیک حاکی از آن است که شیخ محمد زائد آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، نیز ایران را "تهدیدی علیه موجودیت" کشورش دانسته بود.

مطالب مرتبط