اولین واکنش چین به افشای اسناد توسط ویکی‌لیکس

ویکی‌لیکس
Image caption چین در باره ادعاهایی که در اسناد و مدارک منتشر شده توسط ویکی‌لیکس در باره چین مطرح شده، اظهارنظری نکرده است

چین در اولین واکنش رسمی خود نسبت به افشای اسناد دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا توسط ویکی لیکس از این کشور خواست تا در قبال این افشاگری ها، واکنش مناسبی نشان دهد.

هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین در باره ادعاهایی که در این اسناد و مدارک در باره چین مطرح شده، اظهارنظری نکرد.

این اظهارنظر سخنگوی وزارت خارجه چین پس از آن صورت گرفت که روز دوشنبه (بیست و نهم نوامبر) ویکی لیکس اسنادی را منتشر کرد که طبق آن به نقل از یک دیپلمات بلندپایه کره جنوبی، به مقام های آمریکایی گفته شده بود که گروهی از سیاستمداران چینی از اتحاد دو کره تحت لوای کره جنوبی در صورتی که نسبت به چین ابراز خصومت نکند، حمایت می کنند.

در این مدارک آمده که مقام‌های چینی در مورد این مساله که در صورت فروپاشی کره شمالی (پس از مرگ کیم جونگ ایل) چه اتفاقی خواهد افتاد، فکر کرده اند.

این افشاگری ها زمانی صورت می گیرد که تنش در شبه جزیره کره پس از گلوله باران یک جزیره مسکونی متعلق به کره جنوبی توسط کره شمالی، به شدت افزایش یافته است.

یک سند دیگر، نشان می دهد که صبر چین در قبال کره شمالی در حال تمام شدن است. در این سند (به تاریخ 2009)، یک مقام چینی، کره شمالی را بچه ای لوس خوانده است که خواهان جلب توجه آمریکاست.

بر اساس این اسناد، آمریکا و کره جنوبی سناریوی احتمالی سقوط دولت کره شمالی و متحد شدن دو کره را بررسی کرده و سفیر آمریکا در سئول به کاخ سفید پیشنهاد کرده بود که مشوق‌های اقتصادی به چین می تواند به جلب حمایت چین از اتحاد دو کره کمک کند.

به رغم انتشار این اسناد و مدارک، خبرنگار بی بی سی می گوید بسیاری از تحلیلگران نسبت به این مساله که چین، کره شمالی را تنها خواهد گذاشت، به دیده شک می نگرند.

دولت آمریکا انتشار اسناد و مدارک دیپلمات های وزارت خارجه این کشور توسط ویکی لیکس را محکوم کرده و آن را حمله به جامعه جهانی خوانده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است انتشار این مدارک نه فقط حمله به منافع ملی آمریکاست بلکه "حمله ای به جامعه بین المللی و پیمان ها و همکاری ها، گفتگوها و مذاکراتی است که برای محافظت از امنیت جهانی و پیشبرد رونق اقتصادی انجام می شود."

مطالب مرتبط