از این سو تا آن سوی دنیا: اقتصاد

به موازات آن که کشورهای سراسر جهان پس از بحران جهانی مالی برای احیای اقتصاد خود تکاپو می کنند، بخش ششم از مجموعه برنامه های "از این سو تا آن سوی دنیا" راحتی کسب و کار در کشورهای مختلف را بررسی می کند.

سنگاپور در صدر فهرست بانک جهانی برای راحتی کسب و کار قرار دارد و هنگ کنگ و نیوزیلند (زلاندنو) دوم و سوم هستند. چاد در میان ۱۸۳ کشور این فهرست در قعر جدول است.

این نظرسنجی همچنین سایر عوامل مرتبط با کسب و کار مانند آسانی راه اندازی یک واحد تجاری جدید را بررسی کرده است.

در اکثر موارد کشورهای دنیای توسعه یافته که درآمد بیشتری دارند، عملکرد بهتری داشته ولی کشورهای در حال توسعه و فقیر، خوب عمل نکردند. چاد در پنج مورد از مقوله های ده گانه آخر یا تقریبا آخر شد.

آمار بانک جهانی نشان می دهد که جمهوری دموکراتیک کنگو از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی با ۱۶۳ دلار دومین رقم پایین را در دنیا دارد و یک چهارم جمعیتش روزانه کمتر از یک دلار و ۲۵ سنت درآمد دارند. این کشور در جدول راحتی کسب و کار در رتبه ۱۷۵ ایستاد. سرانه تولید ناخالص داخلی سنگاپور که در صدر ایستاده، ۳۶۵۳۷ دلار است.

بنا به آمار سال ۲۰۰۸، کشور کوچک موناکو که به بهشت مالیاتی پولدارها معروف است، بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در دنیا دارد: ۲۱۱ هزار و ۵۰۱ دلار.

مطالب مرتبط