از این سو تا آن سوی دنیا: مذهب

بخش آخر مجموعه برنامه های "این سو تا آن سوی دنیا"‌ که در ژوئن ۲۰۱۱ ارائه خواهد شد، مربوط به اهمیت مذهب در زندگی مردم امروز است.

نظرسنجی ای که موسسه گالوپ در سال ۲۰۰۹ در ۱۱۴ کشور انجام داده، ‌نشان می دهد که در ۱۰ کشور از جمله بنگلادش،‌ نیجر،‌ یمن و اندونزی دست کم ۹۸ درصد از مردم می گویند که مذهب در زندگی آنها اهمیت دارد.

همه مذهبی ترین کشورهای جهان، نسبتا فقیرند و درآمد سرانه آنها زیر ۵۰۰۰ دلار است. بر عکس، در کشورهایی که درآمده سرانه بالاتری دارند تنها ۴۷ درصد از مردم می گویند که مذهب برای آنها اهمیت دارد.

استونی، با ۱۶ درصد کمترین تعداد افراد مذهبی را دارد. این رقم در سوئد ۱۷ درصد و در دانمارک ۱۹ درصد است.

در میان کشورهایی که مردم مذهبی کمتری دارند، سه کشوری که درآمدشان کمتر از بقیه است، جزو بلوک شوروی سابق بودند. در این کشورها تظاهر به دینداری تا سقوط شوروی در سال ۱۹۹۱ ممنوع بود.

حتی در میان کشورها با درآمد بیشتر، باور به مذهب با هم فرق دارد. آمریکایی ها، نسبت به اروپایی ها، عموما اهمیت بیشتری به مذهب می دهند. در اروپا میزان کسانی که به کلیسا می روند رو به کاهش است.

در داخل آمریکا هم اهمیت مذهب در نقاط مختلف آن متفاوت است. مثلا ساکنان می سی سی پی می گویند که مذهبی ترین هستند. در آنجا ۸۲ درصد می گویند که دین در زندگی آنها نقش مهمی دارد. در حالی که در نیوهمشایر تنها ۳۶ درصد از مردم دین را مهم می دانستند.

ادعا می شود که مسیحیت، شامل شاخه های کاتولیک و پروتستان، با دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر پیرو، بزرگترین مذهب دنیاست. این تعداد ۳۲ درصد کل جمعیت دنیاست.

گفته می شود که اسلام یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون پیرو دارد که ۲۳ درصد جمعیت دنیا را (در سال ۲۰۰۹) تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط