کره شمالی ادعا می کند 'هزاران' سانتریفیوژ دارد

یونگ بیون
Image caption کره شمالی می گوید در یونگ بیون، در نزدیکی پیونگ یانگ، هزاران سانتریفیوژ فعال دارد

کره شمالی اعلام کرده است در مرکز تاسیسات غنی سازی اورانیومی که اوایل ماه جاری میلادی از وجود آن پرده برداشت، هزاران سانتریفیوژ فعال دارد.

مقام های کره شمالی به زیگفرید هکر، دانشمند آمریکایی که چند هفته پیش از این تاسیسات دیدار کرده بود، گفته اند که صدها سانتریفیوژ برای غنی سازی اروانیوم در این محل در حال کار است.

کره شمالی فعالیت این نیروگاه را برای دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای اعلام کرده و هنوز مشخص نیست که آیا از این سانتریفیوژها می توان برای ساخت مواد لازم برای دست یابی به سلاح هسته ای استفاده کرد یا خیر.

دانشمند آمریکایی که از این تاسیسات دیدار کرده است قادر به تایید فعال بودن این سانتریفیوژها نیست.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که بعد از گلوله باران کره جنوبی توسط کره شمالی، هنوز تنش ها در این منطقه بالاست.

کره شمالی می گوید این حمله که منجر به مرگ ۴ نفر شد، در واکنش به مانور نظامی کره جنوبی در نزدیکی جزیره یون پیونگ انجام شده است.

مقام های کره شمالی همچنین مانور نظامی چهار روزه مشترک امریکا و کره جنوبی را، که هم اکنون در دریای زرد در حال انجام است، تحریک آمیز خوانده اند.

در مورد این تاسیسات هسته ای که در نزدیکی پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، قرار دارد خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشت "ما به سرعت در حال ساخت راکتور آب سبک هستیم و برای دستیابی به این هدف از یک سیستم غنی سازی اورانیوم جدید استفاده می کنیم که چندین هزار سانتریفیوژ دارد".

کریس هاگ، خبرنگار بی بی سی در سئول، می گوید این اولین بار است که کره شمالی در مورد برنامه هسته ای خود که آن را صلح آمیز می داند جزئیات ارائه می دهد.

کره شمالی می گوید هدف از راه اندازی این تاسیسات تولید برق است.

مطالب مرتبط