هشدار مدودف درباره خطر مسابقه تسلیحاتی جدید

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در سخنرانی سالیانه خود خطاب به پارلمان کشورش هشدار داده است که اگر بین روسیه با کشورهای غربی بر سر استقرار سپر موشکی جدید در اروپا توافق حاصل نشود طی ده سال آينده خطر جدی مسابقه تسلیحاتی جهان را تهدید خواهد کرد.

با اینحال، رئیس جمهوری روسیه افزود که بعد از اجلاس موفقیت آمیز روسیه با ناتو در اوایل ماه جاری، نسبت به همکاری کشورش با ناتو در مورد سپر دفاعی موشکی تا اندازه ای خوش بین شده است .

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به مسائل داخلی، دستگاه های انتظامی امنیتی روسیه را متهم به رابطه با گروه های جنایی سازمان یافته کرد و خواستار جلوگیری از فساد و رشوه گیری شد.

آقای مدودف هم چنین در مورد کاهش جمعیت روسیه هشدار داد و گفت که باید با حمایت بیشتر دولت ازخانواده هایی که بیش از سه فرزند دارند در راه افزایش جمعیت گام برداشت؛ در غیر اینصورت روسیه با پیامدهای جدی کاهش جمعیت نظیر دهه 1990 روبرو خواهد شد.

درحالی که کمتر از یکسال به پایان دوره ریاست جمهوری آقای مدودف باقی مانده است بسیاری از ناظران براین باورند که ولادیمر پوتین، نخست وزیر کنونی، مایل به بازگشت به کرملین برای بازپس گرفتن سمت پیشین خود بعنوان رئیس جمهوری روسیه است.

اما آقای مدودف در سخنرانی سالانه خود به آینده سیاسی خود اشاره ای نکرد.

در یک سخنرانی ویدئویی که چند روز پیش پخش شد رئیس جمهوری روسیه هشدار داده بود که اگر به احزاب مخالف در روسیه فرصت های مساوی برای فعالیت های سیاسی داده نشود این کشور با خطر رکود سیاسی مواجه خواهد شد.

به باور بسیاری از تحلیل گران سخنان رئیس جمهوری روسیه بطور تلویحی انتقاد از نظام سیاسی بود که عمدتا در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در روسیه شکل گرفته است.