افشای نگرانی قدرت ها از امنیت برنامه اتمی پاکستان

Image caption دیپلمات روسیه: اسلامگرایان در پاکستان در تلاشند به مواد هسته ای دست پیدا کنند

پیام های دیپلماتیک آمریکا که توسط ویکی لیکس افشا شده حکایت از آن دارد که ایالات متحده، بریتانیا و روسیه نگران دستیابی گروه های افراطی در پاکستان به بمب هسته ای هستند.

ویکی لیکس روز یکشنبه گذشته بیش از ۲۵۱ هزار پیام دیپلماتیک را منتشر کرد که روزنامه نیویورک تایمز آنها را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف کرده است.

تازه ترین بررسی این مدارک نشان می دهد که دیپلمات های آمریکا، بریتانیا و روسیه نگران آن بوده اند که گروه های اسلامگرا به نحوی به مراکز اتمی پاکستان نفوذ و به بمب هسته ای دست پیدا کنند.

در این رابطه، آن پترسون، سفیر آمریکا در اسلام آباد، در سال ۲۰۰۹ به واشنگتن نوشته بود: "نگرانی اصلی ما این نیست که یک پیکارجوی اسلامگرا یک سلاح هسته ای را به سرقت ببرد، بلکه از این احتمال نگرانیم که یک شخص که در مراکز هسته ای پاکستان کار می کند به تدریج آن قدر مواد اتمی به بیرون قاچاق کند که بتوان از آن یک بمب ساخت."

سفیر آمریکا همچنین در سپتامبر ۲۰۰۹ از قول ماریوت لسلی، از دیپلمات های بریتانیایی در پاکستان به واشنگتن نوشت که بریتانیا به شدت نگران امنیت تسلیحات هسته ای پاکستان است.

این در حالیست که از قول یوری کورولوف، از مقام های وزارت امور خارجه روسیه نوشته شده است که در ماه فوریه به دیپلمات های آمریکایی گفته بود: "اسلامگرایان نه فقط در پی به قدرت رسیدن در پاکستان هستند بلکه سعی می کنند به مواد هسته ای نیز دست پیدا کنند."

از قول وی نوشته شده است: "بین ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار نفر در برنامه های اتمی و موشکی پاکستان کار می کنند. امکان ندارد که وفاداری و قابل اطمینان بودن همه آنها را تضمین کرد."

بر اساس اسناد منتشر شده، آمریکا از سال ۲۰۰۷ میلادی به طور محرمانه تلاش کرده که نظر مساعد پاکستان برای انتقال اورانیوم با غلظت بالای یک راکتور هسته ای تحقیقاتی اش به خارج از این کشور را جلب کند اما تا کنون موفق نبوده است.

این اسناد همچنین نشان می دهد که تنش و درگیری بین رئیس جمهوری افغانستان و مقام های آمریکایی در مورد قاچاقچیان مواد مخدر و تعدادی دیگر از کسانی که "مجرمان خطرناک" خوانده شده اند نیز وجود داشته است.

در اسناد ویکی لیکس آمده است که آقای کرزی پنج پلیس افغان را که با صدها کیلوگرم هروئین باز داشت شده بودند، بخشیده و دستور آزادی آنها از زندان را صادر کرده است.

این پیام های دیپلماتیک همچنین حاکی از آن است که یک دیپلمات ارشد کره جنوبی به آمریکا گفته بود مقام های ارشد چینی از اتحاد دو کره تحت رهبری کره جنوبی حمایت می کنند.

بنا بر این اسناد، دو مقام ارشد چین به طور محرمانه به چن یونگ وو، معاون سابق وزیر امور خارجه کره جنوبی که در حال حاضر سمت مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری را در اختیار دارد، گفته اند که معتقدند کره شمالی و جنوبی باید زیر نظر سئول به کشوری واحد تبدیل شوند.

به گفته آنها، این نظر در بین اعضای بلندپایه هیات حاکمه در پکن در حال قوت گرفتن است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه اقدام ویکی لیکس در انتشار هزاران سند محرمانه را حمله به جامعه بین المللی توصیف کرد.

به گفته او، انتشار این مدارک نه فقط حمله به منافع ملی آمریکاست بلکه "این حمله ای به جامعه بین المللی است: پیمان ها و همکاری ها، گفتگوها و مذاکراتی که برای محافظت از امنیت جهانی و پیشبرد رونق اقتصادی انجام می شود."

اما ویکی لیکس انتشار این اطلاعات را به سود عموم دانست.

کاخ سفید در پی این واقعه دسترسی به اسناد طبقه بندی شده در نهادهای دولتی را سخت تر کرده است.

مطالب مرتبط