اینترپل حکم جلب بین المللی بنیانگذار ویکی لیکس را صادر کرد

حکم جلب بین المللی بنیانگذار ویکی لیکس صادر شده است.

اینترپل (پلیس بین‌الملل) براساس حکم دادگاهی در سوئد علیه جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، از کشورهای عضو این سازمان خواسته است وی را بازداشت کنند.

تصمیم اینترپل در صدور "اعلان قرمز" علیه آقای آسانژ در روز چهارشنبه و با استناد به درخواست دولت سوئد اتخاذ شد.

روز 18 نوامبر، دادگاهی در سوئد حکم جلب این شهروند استرالیایی را به اتهام تجاوز و آزار جنسی و کاربرد خشونت غیرقانونی علیه دو زن صادر کرد.

این پرونده قبلا در دادگاه بدوی مورد رسیدگی قرار گرفته و قاضی آن دادگاه اتهام تجاوز جنسی علیه آقای آسانژ را وارد ندانسته بود.

درخواست جلب براساس حکم دادگاه تجدید نظر صادر شده که رسیدگی به دادخواست شاکی پرونده علیه رای دادگاه بدوی را بر عهده دارد.

وکلای آقای آسانژ در تلاشند که حکم جلب وی در سوئد را لغو کنند.

مجله آمریکایی فوربز روز دوشنبه به نقل از جولین آسانژ نوشت که ویکی لیکس در نظر دارد در سال میلادی آینده اسرار مربوط به یکی از بانک های بزرگ آمریکا را افشا کند.

همزمان، رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور، این خبر را تکذیب کرده است که دولت این کشور در نظر دارد به جولین آسانژ حق اقامت در اکوادور را بدهد.

کینتو لوکاس، معاون وزیر امور خارجه اکوادور، روز دوشنبه گفته بود که اکوادور به بنیانگذار ویکی لیکس حق اقامت اعطا می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری اکوادور گفته است که آقای لوکاس نظر شخصی خود را بیان کرده و در این خصوص اختیاراتی ندارد.

ویکی لیکس یکشنبه گذشته بیش از ۲۵۱ هزار پیام دیپلماتیک را منتشر کرد که روزنامه نیویورک تایمز آنها را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف کرده است.

معلوم نیست که بنیانگذار ویکی لیکس اکنون در کجا به سر می برد.

آقای آسانژ پیشتر در لندن دیده شده بود و گمان می رود که در حال حاضر هم به طور مخفیانه در یکی از کشورهای اروپایی اقامت داشته باشد.

بنیانگذار ویکی لیکس گفته است اتهاماتی که علیه او مطرح شده بخشی از تبلیغات "منفی" کسانی است که با انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا مخالفند.

حکم جلب آقای آسانژ در سوئد چند روز پس از آن صادر شد که ویکی لیکس ۷۵ هزار سند محرمانه آمریکا در مورد جنگ در افغانستان را منتشر کرد.

آقای آسانژ، ۳۹ ساله، در ماه اوت برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی به سوئد سفر کرد و در پی این سفر بود که اتهام تجاور جنسی و حمله به زنی دیگر در این کشور علیه او مطرح شد.

پیام های دیپلماتیک آمریکا که روز یکشنبه گذشته توسط ویکی لیکس افشا شد، از جمله حکایت از آن دارد که ایالات متحده، بریتانیا و روسیه نگران دستیابی گروه های افراطی در پاکستان به بمب هسته ای هستند.

این اسناد نشان می دهد در مورد برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و برخی کسان دیگری که "مجرمان خطرناک" خوانده شده اند بین رئیس جمهوری افغانستان و مقام های آمریکایی اختلاف نظر وجود داشته است.

بخشی دیگر از پیام های دیپلماتیک منتشر شده حاکی از آن است که یک دیپلمات ارشد کره جنوبی به آمریکا گفته بود مقام های ارشد چینی از اتحاد دو کره تحت رهبری کره جنوبی حمایت می کنند.

اظهار نظر رهبران تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس در مورد برنامه های اتمی و اهداف جمهوری اسلامی و ارزیابی هایی از شرایط داخلی و بین المللی ایران به روایت منابع دیپلماتیک ایالات متحده نیز بخش دیگری از اطلاعات منتشر شده توسط ویکی لیکس بوده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه اقدام ویکی لیکس در انتشار هزاران سند محرمانه را تهاجم به جامعه بین المللی توصیف کرد اما ویکی لیکس انتشار این اطلاعات را خدمت به مصالح عموم خوانده است.

کاخ سفید در پی انتشار این اسناد، اقداماتی را برای دشوارتر کردن دسترسی به اسناد طبقه بندی شده در نهادهای دولتی ایالات متحده به اجرا گذاشته است.

مطالب مرتبط