ویکی لیکس؛ مدیرکل آژانس اتمی، طرفدار آمریکاست

Image caption آقای آمانو با تفاوت کمی در آرا توانست در ماه ژوئیه سال گذشته سمت مدیرکلی آژانس را به دست آورد

افشاگری های جدید سایت ویکی لیکس حاکی از آن است که یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد، پیش از عهده دار شدن این سمت از مواضع آمریکا در مورد مشکلات استراتژیک مهم، از جمله نحوه رسیدگی به برنامه هسته ای ایران، به شدت حمایت کرده است.

یکی از اسناد افشا شده در مورد مراودات هیات انرژی اتمی آمریکا مستقر در وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، نشان می دهد که آقای آمانو بارها خود را هوادار آمریکا توصیف کرده است.

ایران قبلا آقای آمانو را متهم کرده بود که نظرات تبعیض آمیز علیه این کشور دارد.

قرار است هفته آینده گفتگوهای هسته ای میان ایران و نمایندگان گروه پنج به علاوه یک (آمریکا، فرانسه، روسیه، بریتانیا، چین و آلمان) در ژنو برگزار شود که اولین مذاکرات در بیش از یک سال گذشته خواهد بود.

در حالیکه کشورهای گروه 1+5 بر تبعیت ایران از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف برخی برنامه های هسته ای این کشور، به خصوص غنی سازی اورانیوم، تاکید داشته اند، مقام های ایران این برنامه ها را قابل مذاکره ندانسته اند.

مقام های ایران بر غیر نظامی بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید داشته و گفته اند که غنی سازی اورانیوم حق انکار ناپذیر ایران، به عنوان یکی از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که از سر گیری این گفتگوها، دلگرم کننده است.

آقای آمانو، که یک دیپلمات کهنه کار ژاپنی است، با تفاوت کمی در آرا توانست در ماه ژوئیه سال گذشته سمت مدیرکلی آژانس را به دست آورد اما اختیارات این سمت رسما در دسامبر 2009 به او سپرده شد.

در این فاصله زمانی هیات آمریکایی مستقر در وین در باره او اظهار نظرهایی کرده است که برخی از این پیام های دیپلماتیک توسط ویکی لیکس افشا شده است.

بنا به پیام های افشا شده این هیات، "آقای آمانو، مدیرکل همه کشورهای عضو" توصیف شده که "اتفاق نظرش با ایالات متحده است."

بنا به افشاگری ها، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها به نماینده آمریکا در این آژانس یادآوری کرده بود که او باید امتیازاتی را برای کشورهای در حال توسعه در نظر بگیرد اما او قویا در همه تصمیم های استراتژیک کلیدی، از انتصاب پرسنل عالی رتبه گرفته تا رسیدگی به برنامه اتمی ایران، در جبهه آمریکا قرار دارد."

سند و مدرک های افشا شده همچنین حاکی از آن بوده که در میان کارمندان آژانس بین المللی انرژی اتمی تنش وجود دارد و ظاهرا آقای آمانو گفته که در پی آن است که یکی از مقام های ارشد این سازمان را با فردی که به افکار او نزدیک تر است، جایگزین کند.

مطالب مرتبط