ویکی‌لیکس؛ نگرانی اسرائیل از افزایش توان نظامی اعراب

جنگنده اف پانزده
Image caption در اسناد منتشر شده از سوی ویکی لیکس آمده که اسراییل از افزایش قدرت نظامی کشورهای عربی نگران است

یکی از مدارک سری که به تازگی از سوی سایت ویکی لیکس منتشر شده است، نشان می دهد که اقدام آمریکا در فروش تسلیحات پیشرفته نظامی به کشورهای عربی، موجب نگرانی اسرائیل در مورد برتری نظامی این کشور در منطقه شده است.

در این سند سری، محتوای بخشی از دیدارهای اندرو شاپیرو، از مقامات بلند پایه آمریکایی در امور سیاسی- نظامی، با چند تن از مقامات رسمی دولت اسرائیل در روزهای ۲۲ و ۲۳ ژوییه ۲۰۰۹ میلادی به ثبت رسیده است.

در این دیدارها که به منظور بحث در مورد اهمیت روابط سیاسی و نظامی بین اسرائیل و آمریکا صورت گرفته است، مقامات دولت اسرائیل نگرانی خود را از تجهیز کشورهای عرب سنی منطقه از جمله عربستان سعودی، مصر و لبنان به سلاح های پیشرفته ساخت آمریکا مطرح کرده اند.

متحدان امروز؛ دشمنان بالقوه فردا

در این سند مقامات اسرائیلی بر اهمیت تشخیص تهدیدات بالقوه ای که می تواند در آینده امنیت و برتری نظامی این کشور را در منطقه به خطر بیندازد تاکید کرده اند.

آقای شاپیرو در پاسخ به نگرانی مقامات اسرائیلی در مورد طرح فروش جنگنده های اف پانزده به عربستان سعودی، به "منافع مشترک اسرائیل با کشورهای حاشیه خلیج فارس که ایران را به عنوان یک تهدید عمده برای خود می دانند" اشاره می کند.

در سند فاش شده در سایت ویکی لیکس، این مقام بلند پایه وزارت امور خارجه آمریکا تاکید دارد که اسرائیل و اعراب باید از این "منافع مشترک" حداکثر استفاده را ببرند.

به نظر می رسد که این دیدگاه آقای شاپیرو در بخش دیگری از اسناد تازه منتشر شده سایت ویکی لیکس هم به نوعی بازتاب داشته است.

از جمله در یکی از اسناد ادعا شده بود که پادشاه عربستان و مقامات چند کشور عربی دیگر از آمریکا خواسته بودند که برای مقابله با خطر دست یابی ایران به سلاح اتمی به این کشور حمله کند.

در این اسناد سخنانی به نقل از بعضی از رهبران کشورهای عربی آورده شده که یکی از آنان دیدگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در مورد مقایسه محمود احمدی نژاد با هیتلر را تکرار کرده و دیگری از اسراییل در مورد گزینه حمله نظامی این کشور به ایران حمایت کرده است.

با این حال یکی از نکات قابل توجه سندی که روز ۲۸ نوامبر امسال فاش شده، ابراز نگرانی بنیامین نتانیاهو در مورد آینده موقعیت اسرائیل در منطقه است.

در این سند به نقل از نخست وزیر اسراییل آورده شده در صورتیکه ایران به توانایی ساخت بمب اتمی دست یابد، این احتمال وجود دارد که کشورهای عربی منطقه، وفاداری و حمایت خود نسبت به آمریکا را معطوف به ایران کنند.

نگرانی از کاهش احتمالی برتری نظامی اسرائیل

سند مذکور در ادامه به سردرگمی فرستادگان دولت اسرائیل اشاره کرده است که همواره در مذاکرات خود علاوه بر حصول اطمینان از برتری تسلیحاتی اسرائیل در منطقه، تلاش می کرده اند تا آمریکا را متقاعد کنند که به کشورهای عربی که بعضی از آنها از دشمنان قدیمی اسراییل محسوب می شوند، سلاح های کمتری بفروشند.

با این وجود پیام های محرمانه سفارت آمریکا در ماه ژوییه سال ۲۰۰۹ حاکی از آن است که "اسراییل سیاست آمریکا را در مورد تجهیز کشورهای عربی میانه رو برای مقابله با تهدید ایران درک می کند، و ترجیح می دهد این تسلیحات توسط آمریکا به آنها فروخته شود تا از سوی کشورهایی نظیر روسیه یا چین".

پینکاس بوکریس، یکی از مقامات بلند پایه اسرائیلی در زمان تنظیم این سند، بی پرده از جهت گیری سیاست آمریکا در مورد ایران انتقاد کرده و می گوید: "از میان رفتن فاصله تسلیحاتی بین اسرائیل و کشورهای عربی به ویژه پس از دستیابی ایران به سلاح اتمی، می تواند باعث شود کشورهای عربی میانه رو دیدگاه خود را در مورد اسرائیل به عنوان یکی از کشورهای ثابت عضو منطقه مورد بازنگری قرار دهند".

سند اخیر بر عزم دولت باراک اوباما برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی تاکید می کند، و به نقل از اندرو شاپیرو آورده: "کمک های تسلیحاتی به کشورهای عربی منطقه نباید باعث تضعیف برتری تسلیحاتی اسرائیل شود".

دولت باراک اوباما ماه گذشته میلادی اعلام کرد که طرح فروش ۶۰ میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان را عملی خواهد کرد.

یکی از مقامات رسمی پنتاگون در آن زمان گفت: "اسرائیل با فروش این تسلیحات مخالفتی ندارد".

مطالب مرتبط