به روز شده:  01:03 گرينويچ - پنج شنبه 02 دسامبر 2010 - 11 آذر 1389

روسیه

اسناد افشا شده آمریکا: روسیه حکومتی مافیایی است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در تعدادی از پیام های دیپلماتیک آمریکا که توسط ویکی لیکس منتشر شده، روسیه، بلاروس و چچن دولت های مافیایی توصیف شده اند.

بررسی های تازه نشان می دهد که سفیر آمریکا در مادرید در ماه ژانویه ۲۰۱۰ از قول خوزه "پپه" گریندا گونزالس، از مقام های قضایی ارشد اسپانیا، به واشنگتن گزارش داده بود که در بلاروس، روسیه و چچن که بخشی از روسیه است، نمی توان بین فعالیت های دولت و گروه های تبهکار (مافیا) تفاوتی قائل شد.

در این پیام، از امکان دست داشتن ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، در مافیا صحبت شده است.

در اسناد افشا شده همچنین از آقای پوتین به عنوان "سرگروه و سر کرده یک دار و دسته" نام برده شده است.

گفته می شود که سران مافیای روسیه در اسپانیا فعالیت های زیادی دارند و یک سند شامل جزییات جلسه مشترک گروهی آمریکایی - اسپانیایی است که درباره تبهکاری سازمان یافته تحقیق می کنند.

قاضی گریندا همچنین از قول یکی از مامور اطلاعاتی سابق روسیه که چهار سال پیش در لندن کشته شده بود، گفته که سازمان جاسوسی روسیه کنترل مافیا را در این کشور در دست دارد.

در این اسناد همچنین به نقل از دمیترو فیرتاش، که یکی از مردان ثروتمند اوکراین است آمده که با مافیای روسیه ارتباط دارد و برای انجام فعالیت های تجاری خود مجبور به جلب نظر موافق سیمون موگیلویچ بوده است.

گفته می شود سیمون موگیلویچ یکی از قدرتمندترین رهبران مافیای روسیه است.

اقدام آمریکا

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه یک نماینده ارشد را برای بررسی جامع چگونگی درز اطلاعات محرمانه به ویکی لیکس تعیین کرد.

راسل تراورز از سوی شورای امنیت ملی ایالات متحده ماموریت دارد که پیشنهادات خود را برای اصلاح ساختار طبقه بندی اسناد دولتی و جلوگیری از تکرار افشاگری دیگری، به کاخ سفید ارائه کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه جولین آسانژ را آنارشیستی خواند که به پیامدهای اقداماتش برای جان مردم توجهی ندارد.

ویکی لیکس افشاگرهای بزرگ خود را به نفع عموم مردم می داند.

حکم جلب بین المللی بنیانگذار ویکی لیکس روز سه شنبه صادر شد.

اینترپل (پلیس بین‌الملل) براساس حکم دادگاهی در سوئد علیه جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، از کشورهای عضو این سازمان خواسته است وی را بازداشت کنند.

تصمیم اینترپل در صدور "اعلان قرمز" علیه آقای آسانژ در روز چهارشنبه و با استناد به درخواست دولت سوئد اتخاذ شد.

روز ۱۸ نوامبر، دادگاهی در سوئد حکم جلب این شهروند استرالیایی را به اتهام تجاوز و آزار جنسی و کاربرد خشونت غیرقانونی علیه دو زن صادر کرد.

وکلای آقای آسانژ در تلاشند که حکم جلب وی در سوئد را لغو کنند.

ویکی لیکس یکشنبه گذشته بیش از ۲۵۱ هزار پیام دیپلماتیک را منتشر کرد که روزنامه نیویورک تایمز آنها را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف کرده است.

معلوم نیست که بنیانگذار ویکی لیکس اکنون در کجا به سر می برد.

آقای آسانژ پیشتر در لندن دیده شده بود و گمان می رود که در حال حاضر هم به طور مخفیانه در یکی از کشورهای اروپایی اقامت داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.